Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 03-03-16, 17:03
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είχες ΚΟΙ των $60000 η απάντηση για το ποιο είναι η ποιο ωραία λίμνη είναι προφανές. Αν σου αρέσουν τα φυτά και θες να επενδύσεις εκεί πάλι μπορεί κάποιος να καταλάβει ποια θα είναι η επιλογή σου. Και οι 2 επιλογές / γούστα είναι θεμιτά.

Από την άλλη ακόμα και η 2η φωτογραφία που έχεις βάλει βάζω στοίχημα ότι από πίσω κρύβεται δυνατή φίλτρανση όπως και αεραντλία. Δίπλα από το νούφαρο βλέπω τις μπουρμπουλήθρες από την αεραντλία.

Καλός η κακός δεν μπορείς να έχεις ΚΟΙ σε λίγα λίτρα χωρίς να επενδύσεις σε φίλτρανση και να περιμένεις να τα κάνει όλα η φύση από μόνη της. Δεν μπορείς να πεις, ααα ωραία θα βάλω άλλα 5 ΚΟΙ και θα αναβαθμίσω την γλάστρα με τον πάπυρο από 5 στα 7 εκατοστά διάμετρο.

H 3η λίμνη μπορεί να δουλέψει μόνο με την υποστήριξη από την φύση, αλλά κάποιος θα πρέπει να "θυσιάσει" μεγάλη επιφάνεια και να έχει λίγα λίτρα.

Γούστα είναι αυτά. Το ωραίο είναι αντικειμενικό. Εξαρτάται από τον χώρο που έχεις, τα λεφτά που θες να διαθέσεις, που θες να επενδύσεις κτλ. Δεν μπορείς όμως να πεις σε κάποιον ότι αν φτιάξει την 1η λίμνη μπορεί μόνο με φυτά να την υποστηρίξει.
Παναγιώτη Συμφωνώ απόλυτα με ότι γραφείς! Τα γούστα και η ορεξη καθενός είναι διαφορετικη, ευτυχώς δηλαδή, για να βλέπουμε διαφορετικές λίμνες ! Και παλαιότερα είχα γράψει ακριβώς σχεδόν τα ίδια, ρηχές λίμνες , μεγαλη ποικιλια καιοξυγωνοτικα φυτά,καταρακτης, μικρό βιοφορτιο, συνθήκες με τις οποίες κανείς αποφεύγει τον πανάκριβο εξοπλισμό.

Τα επαναλαμβάνω όμως ώστε να ξέρουν κάποιοι ,ότι μπορούν να αποφύγουν τα μηχανήματα και να στήσουν μιαα πανέμορφη λιμνη, ξοδεύοντας ελάχιστα χρήματα!
Άρτεμη χαίρομαι που επιτέλους συμφωνεις και μαζί μου ))

Απλά θέλω κάποιος επιτέλους να μου πει με στοιχεία ,διαδυκτιακα-εκτως αν μου σκαναρει σελίδες από βιβλία που το γράφουν ξεκάθαρα γιατί , για το ιδιο βιοφορτιο, τα κοί είναι δυσκολότερα στην διατήρηση από τα χρυσόψαρα.....


ΥΓ αν υπάρχουν κοί των 60000€ όντως......νομίζω ότι έχει χαθεί ή μπάλα και σε αυτό χόμπι!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01828 seconds with 11 queries