Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 21-07-21, 12:20
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Θα σου πω τι συμβαίνει στον δικό μου χώρο. Το 125αρι ενυδρείο μου βρίσκεται σε μεγάλο χώρο 90τ.μ. και δεν το βλέπει ποτέ ο ήλιος. Μένω σε ρετιρέ (από πάνω ταράτσα δηλαδή) και αυτές τις μέρες ο χώρος βρίσκεται μονίμως στους 28-29 βαθμούς. Το ενυδρείο μου κυμαίνεται χωρίς να ασχολούμαι και πολύ στους 26.5-27.5 συνήθως, έχω ανεμιστηράκια όμως που δεν το αφήνουν να ανέβει πάνω από τους 27.5 (ελεγχόμενα από temp controller ) και αυτά όπως παρατηρώ δεν δουλεύουν συχνά, άρα η συνηθισμένη θερμοκρασία του νερού σύμφωνα και με τον χώρο που βρίσκεται το ενυδρείο παίζει γύρω στο 27αρι. Από τα μέσα του Ιούνη σταθερά αυτά τα νούμερα που σου λέω με μικρές αυξήσεις στους καύσωνες φυσικά. Και υπερωρίες λειτουργίας στα ανεμιστηράκια παράλληλα.

Βλέποντας λοιπόν τα δικά σου 29 στο νερό αναρωτιέμαι. Έχουν τα δωμάτια που βρισκονται τα ενυδρεία σου θερμοκρασίες άνω των 30 βαθμών μονίμως; Ελπίζω και υποθέτω πως όχι..

Άρα θα πρότεινα μια αλλαγή νερού στο καθένα από αυτά με λίγο πιο δροσερό, κάνα δυο βαθμούς κάτω δηλαδή (γύρω στο 26-27 το νερό που θα προσθέσεις ), έτσι ώστε να πέσουν λίγο οι συνολικές θερμοκρασίες στα ενυδρεία περίπου στο 27.
Μετά κλειστά παντζούρια και παρακολούθηση να δεις πόσο θα ανέβουν από μόνα τους σε μερικές ώρες. Τους θερμοστάτες και να τους βγάζεις από τα ενυδρεία τώρα το καλοκαίρι δεν υπάρχει πρόβλημα, έτσι κι αλλιώς το νερο δεν θα πέσει κάτω από τους 26 που έχεις ρυθμίσει από μόνο του - εκτος κι αν προσθέσεις παγωμένο νερό στο ενυδρείο φυσικά..

Μια ιδέα της θερμοκρασίας του χώρου θα σου δώσει έναν μπούσουλα πάντως. Αλλά παίζουν κι άλλοι παράγοντες στο αποτέλεσμα, ο ήλιος - που τον αποκλείουμε πια με τα κλειστά παντζούρια, το κατά πόσο ζεσταίνουν το νερό τα φωτιστικά που έχει από πάνω κλπ..

Υπό φυσιολογικές συνθήκες όμως και σε δωμάτια των 28-30 βαθμών Κελσίου, τα ενυδρεία συνήθως κρατούν ελαφρώς χαμηλότερες θερμοκρασίες κατά 1-3 βαθμούς θα έλεγα..
Προσπάθησε να αερίζεις και τους χώρους των δωματίων με κάποιο τρόπο..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01461 seconds with 11 queries