Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 24-02-07, 03:12
Το avatar του χρήστη nikolas87
nikolas87 Ο χρήστης nikolas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
Μηνύματα: 65
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikolas87
Προεπιλογή ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Γεία σας και απο μένα και συγχαρητήρια για αυτο το φόρουμ.
Πριν από δυο χρονια αγόρασε ο πατέρας μου ενα ενυδρείο 50 lt με εσωτερικό φίλτρο νερου eheim 2008,θερμοστάτη και τα υπόλοιπα εξαρτήματα.Περσυ λόγω τοθ φόρτου της δουλειάς του τα παρατησε και εδω και μια βδομάδα αποφάσισα να ασχοληθώ εγώ.Δυστηχώς όμως το φόρουμ αυτό το ανακάλυψα σήμερα που σημαινει οτι το πρωτο βημα που εκανα για να φτίαξω το ενυδρείο ήταν να παω σε ενα pet shop.Πριν μια βδομαδα λοιπόν πηγα στο pet shop αυτο τους εδειξα τα εξαρτήματα που ηδη είχα και τουσ είπα να μου δωσουν οτι χρειάζομαι.Μου εδωσαν ενα φίλτρο βυθού,χαλίκι,θερμόμετρο, aquasafe(tetra), safestart(tetra) το οποίο μου είπαν οτι περιέχει τα ωφέλιμα βακτηρίδια, και επίσης μου εδωσαν τεστ αμμωνιας και νιτρίτη.Μου είπαν οτι με το safestart μπορώ να ρίξω αμέσως ψαρακι και ετσι έκανα ρίχνοντας ενα χρυσόψαρο.Μετά απο τρεις μέρες εκανα τα τεστ.Η αμμωνία ήταν 0,25 mg/lt και τα NO2 ήταν 0.Την επόμενη μέρα πήγα στο pet shop να δω αν προχωράω σωστά και ρώτησα για επιπλέον ψαρια και μου είπαν οτι μπορώ να βάλω και έτσι πήρα ενα ryukin χρυσόψαρο και ένα άλλο χρώματος κίτρινου το οποίο δεν ξέρω τι είναι.Σήμερα το ενυδρείο είναι στην 7η μέρα.Το πρωί εκανα τα τέστ και μου εδειξαν 3 mg/lt αμμωνία και 0 ΝΟ2.Παρατηρώντας τα ψαρια ειδα οτι το χρυσόψαρο ειχε ασπρες κυλίδες στην ουρά.Πήγα στο εν λόγω μαγαζι μου και μου έδωσε ενα φαρμακο για το white spot και όσω για την αμμωνία μου είπαν οτι αφου φύγει το white spot τότε θα ρίξουμε αλλη μια δωση safe start.Γυρίζοντας σπιτι υποψιαζόμουν οτι κατι δν παει καλά και αρχισα να ψαχνω στο internet.Ετσι σας βρηκα.Δίαβαζοντας ολο το απογευμα και μεχρι τωρα καταλαβα τι μαλ.... μου ελεγαν στο pet shop και καταλαβα οτι αυτή τη στιγμά τα ψαράκια υποφέρουν.Θα ήθελα να μου πείτε τι να κανω σε αυτό το σημείο.Συγνωμη αν σας κουρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,27897 seconds with 11 queries