Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 03-06-07, 01:07
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι δύο κλωναράκια ludwigia repens rubin. |Γιατί επιφύλαξη?Στο άλλο ενυδρείο, κάποια εβδομάδα δεν πρόλαβα να κλαδέψω. Οταν πήγα για κλάδεμα την επόμενη εβδομάδα, είδα ότι αυτό το φυτό είχε ψηλωσει πάνω από την επιφάνεια του νερού και ήταν υγειέστατο. Για να πω την αλήθεια, με αυτήν την ελπίδα το έβαλα αυτό. Θα μ'άρεσε να μεγαλωσει πάνω από το νερό. Βέβαια το άλλο ενυδρείο είναι κλειστό όπως είδες κι εσύ, και κρατάει την υγρασία. Εδώ (αν ψηλώσει) θα πρέπει να το ψεκάζω συνέχεια .
Η επιφύλαξη είναι καθαρά από άποψη σύνθεσης. Όλα τα άλλα είναι προσεκτικά διαλεγμένα και έχουν μικρά φυλλαράκια (όπως ταιριάζει σε τέτοια μικρά ενυδρεία) ενώ αυτό είναι στο όριο και είναι και κάπως "μόνο του" εκεί. Μπορεί να δείξει διαφορετικά όμως όταν μεγαλώσουν τα φυτά.

Δεν νομίζω ότι θα χρειάζεται ψέκασμα πάντως αν βγει εκτός νερού. Όσα φυτά είχα και έτυχε να βγούνε εκτός ήταν μια χαρά χωρίς ψέκασμα. (Τόσο μια χαρά που ετοιμάζω κι εγώ έναν πειραματικό κήπο χωρίς νερό).

Νομίζω κι εγώ πάντως ότι το φίλτρο θα κάνει καλό και στα φυτά. Δεν ξέρω πως θα είναι τα πράγματα με στάσιμο νερό
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01452 seconds with 11 queries