Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #76  
Παλιά 01-11-14, 12:47
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι χαζές ερωτήσεις, δεν έχουν τέλος


1. Σκέφτομαι να φτιάξω ένα ξύλινο πλαίσιο σε μικρότερες διαστάσεις από τη βάση του ενυδρείου (πχ 33Χ33) και να πειραματιστώ μέσα σ αυτό ως προς το aquascape. Και μόλις καταλήξω, να κολλήσω τον βράχο και να μπει στο ενυδρείο. Σωστό ή λάθος? κάνε το δεν θα έχεις πρόβλημα και πιο εύκολα , αρκεί μετά να μπορείς να τον περάσει μέσα στο ενυδρείο μην εξέχει
2. Ο κυκλοφορητής - jebao wp10 - πρέπει να χτυπάει προς τα πάνω ή προς τα κάτω? Σε ποιο ύψος πρέπει να τοποθετηθεί? συνήθως εγώ τους βάζω στην μέση με κλίση προς τα επάνω
3. Σκέφτομαι να πάρω και 2ο ίδιο κυκλοφορητή. Σωστό ή λάθος? σωστό
4. Σκέφτομαι για 4 εκατοστά βυθό (αραγωνίτη). Σωστό ή λάθος σωστό μόνο μην πάρεις τον πιο ψηλό που παίζει 3-5χιλιοστα κοκκομετρία είναι καλά για να μην σηκώνεται με το παραμικρό
5. Κατά τη διάρκεια του στρωσίματος, τα φώτα τα κρατάω ανοιχτά κι αν "ναι", για πόσες ώρες? ανοιχτά κλειστά δεν έχει ιδιαίτερη σημασία απλά έχει να κάνει με τον ρυθμό που θα κάνουν τον κύκλο τους οι άλγες , αν τα ανοιξεις απο την αρχή σε κανονική φωτοπεριόδο οι άλγες θα βγουν και θα φύγουν όλες μαζι , αν το πας αυξάνοντας πχ από τις 5 ώρες ανεβάζοντας κάθε εβδομάδα από μια ώραμέχρι να φτάσεις στις 10 ώρες οι άλγες θα έρχονται και θα φεύγουν και αυτές προοδευτικά
6. Επειδή οι απόψεις διίστανται : Αντιφως και ανθρακα, προσθέτω εξ αρχής ή πολύ αργότερα? Μου πρότειναν μίνι ριάκτορα για τον άνθρακα και τον αντιφως μεσα σε μικρό φιλτράκι. Σωστό ή λάθος? αντιφώσφορο και άνθρακα γιατί να μην βάλεις στην αρχή που θα βγάζει ο βράχος και η άμμος φωσφορικά ; εγώ θα έβαζα και το σκίμμερ , το ριακτοράκι είναι ο καλύτερος τρόπος να εκμεταλευτείς τον εν.ανθρακα για τον αντιφώσφορο δεν ξέρω τον έχω καταργήσει 4 χρόνια

Οποιος έχεις όρεξη, για σωστό ή λάθος, θα ήθελα να διαβάσω τις αποψεις του!
....
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01571 seconds with 11 queries