Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 10-11-10, 12:27
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

απο τις λιγες γνωσεις που εχω μπορω να σου πω οτι πολλες φορες τα φυτα ''διαλεγουν'' το ενυδρειο.
Δηλ σε ενα 100λ ενυδρειο με 1w/l με Co2 της τετρα το optimat και λιπανση μονο με γενικο και σιδερο ή σουμπουλατα ηταν σαν τρελη καθε μερα κλαδευα.... στο δικο σου ενυδρειο θα επρεπε να ειναι ακομα πιο καλα. Τα ιδια εχω και στο καινουργιο ενυδρειο που καποια φυτα που θα επρεπε να ειναι σουπερ δεν ειναι και το αντιθετο

Οσο αφορα τις αλγες νομιζω οτι σε φουλ φυτα με 400λ/ω εχεις πολυ χαμηλη ροη θα πρεπει κατα την γνωμη μου να ειναι 1000λ/ω +
Οσο για τα φωσφορικα δωσε πιο πολυ λιπασμα αλλα να κανεις αλλαγες με το ΕΙ θελουμε να εχουμε παραπανω λιπασματα και να μειδενιζεις το συστημα καθε 7 μερες με μια μεγαλη αλλαγη νερου. Σε προβλημα που εχω με ΒΒΑ στο ενυδρειο πηγα τα λιπασματα στο Φουλ Co2 στο φουλ excel σε 2πλασια ποσοτητα και οξυζενε τοπικα και βλεπω τεραστια διαφορα αλλωστε η green spot ειναι απο λιγα φωσφορικα τωρα για το κυανοβακτηριδιο μην το αφερεις απο εκει ασε να κανει τον κυκλο του γιατι αμα παει σε ολο το ενυδρειο θα εχεις προβλημα

Αυτα ελπιζω να βοηθησα αν και εισαι κατα την γνωμη μου πολυ πιο εμπειρος απο μενα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01413 seconds with 11 queries