Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 11-03-11, 18:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spyrval Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού λοιπόν διάβασα και ρώτησα, το έστησα το ενυδρειάκι μου. Έριξα και το PH μου και οι αρλεκίνοι μου χαίρονται. Έβαλα εξ'αρχής τα φυτάκια μου, όλες οι μετρήσεις ΟΚ. ¨Εκανα όμως κλασικό λάθος πρωτάρη. Ψικόκοκκο χαλικάκι πανω από το υπόστρωμα-πράσινο όμως γιατί νόμιζα ότι δείχνει ωραίο με τα φυτά. Έλα μου τώρα που μου κόλλησε να το κάνω να δείχνει πιο φυσικό, και δεν έχω δει πράσινο χαλίκι στη φύση. Βγαίνει τώρα, έστω σιγά σιγά ή θα χαλάσω τη βιολογία από ότι απελευθερωθεί από κάτω?
Εγω θα εβγαζα το νερο και τα ψαρια-φυτα σε ενα μεγαλο δοχειο (πχ πλαστικο απο ικεα κλπ) αν δεν ειχα βαρελι προετοιμασιας νερου (ευκαρια να αγοραζα κιολας ενα τωρα) θα εβαζα εκει το φιλτρο και το θερμαντηρα αν καθυστερουσα, θα το αδειαζα με την ησυχια μου και θα εβαζα το ηδη πολυ καλα πλυμενο (σε κουβα μεχρι να μην βγαζει καθολου θολουρα στο νερο), χαλικι.
Θα επεστρεφα νερο ψαρια-φυτα-φιλτρο θερμαντηρα και τελος.
Αν δεν εφτανε το δοχειο για ολο το νερο θα προσθετα φρεσκο σαν να εκανα αλλαγη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01391 seconds with 11 queries