Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #48  
Παλιά 18-09-15, 15:22
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Θα παρακαλούσα να μείνετε στο θέμα, δηλαδή το θέμα του μεγέθους του ενυδρείου και των απαιτήσεων. Ακόμα καλύτερα, αν θέλετε μεταφέρω τις νέες απαντήσεις σε νέο θέμα για να γίνει καλύτερα η συζήτηση εκεί. Επίσης αν έχετε κάποια παράπονα σχετικά με το φόρουμ και τη συμπεριφορά των συντονιστών, μπορείτε να στείλετε ένα πμ στου διαχειριστές και να τους ενημερώσετε. Τα σχόλια για κλίκες και θάψιμο μαγαζιών δεν θα τα σχολιάσω (όσοι βρίσκονται αρκετό καιρό στο φόρουμ και παρακολουθούν, γνωρίζουν τη γραμμή του φόρουμ απέναντι στα μαγαζιά και τα εκάστοτε προβλήματα που δημιουργούνται από αυτήν).

Γνώμη μου είναι ότι μπορεί ο καθένας να θέτει τα δικά του όρια στα λίτρα και στις απαιτήσεις του κάθε οργανισμού με βάση τις γνώσεις του και την εμπειρία του πάνω στο θέμα (από τη στιγμή που δεν υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία που να τα επιβάλλει). Για εσένα tolee μπορεί να είναι τα 20, για τον kgf τα 30, για τον nick τα 50 και πάει λέγοντας. Από εκεί και πέρα, είναι δικαίωμα των υπολοίπων να διαφωνούν με τα όρια που έχει θέσει κανείς, βασισμένοι στις δικές τους γνώσεις και εμπειρίες (που μπορεί να είναι περισσότερες ή λιγότερες ή απλά διαφορετικές). Όταν ως φοιτητής πρωτοξεκίνησα την ενασχόλησή μου με τους μονομάχους και προσπαθούσα να κρατήσω πολλά ψάρια για αναπαραγωγές, τους κρατούσα σε 5-λιτρα ενυδρειάκια χωρίς φίλτρο (μόνο θερμαντήρα) με καθημερινές αλλαγές νερού. Με τον καιρό, διαβάζοντας περισσότερες απόψεις και πληροφορίες σχετικά με την ευζωία των ψαριών, κατάλαβα ότι τα 5 λίτρα είναι απαγορευτικά για να ζήσει σωστά ένα ψάρι. Πλέον η γνώμη μου είναι ότι τα 30 λίτρα (και σε ενυδρείο συγκεκριμένων διαστάσεων) είναι το ελάχιστο για να ζήσει σωστά ένας μονομάχος. Μετά από καμια 15αριά χρόνια ακόμα, μπορεί να έχω διαμορφώσει άλλη άποψη

Επίσης είναι γνώμη μου ότι το οικονομικό πρόβλημα, δεν δικαιολογεί την κράτηση των ψαριών σε λιγότερα λίτρα ή σε χειρότερες συνθήκες. Τα όρα για τα ελάχιστα λίτρα θα πρέπει να τα θέτουμε με βάση την ανάγκη του ψαριού και όχι τις δυνατότητές μας. Για μένα, πιο σωστή στάση είναι να ασχοληθώ με λιγότερο απαιτητικά ψάρια (σε λίτρα και φροντίδα) ή ακόμα και να διακόψω την ενασχόληση με τα ενυδρεία μέχρι να βελτιωθεί η κατάσταση.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
 
Page generated in 0,01616 seconds with 11 queries