Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 25-05-12, 20:32
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
ολες οι αρρωστιες που γραφεις ειναι απο κακη ποιοτητα νερου
επιμένω και δεν θα αλλάξει αυτό οι τιμές είναι 100% φυσιολογικές για τα συγκεκριμένα ψαρια εκτος αν αλλάζουν τόσο πολύ το βραδυ.. και δεν το λέω εγώ το λένε τα test που έχω κάνει άπειρα σταγόνες και stick είτε έχω πάει νερό σε διαφορα pet.αυτό φαίνεται και από το ότι κάθε Κυριακή κάνω αλλαγή νερού 1/3 με σκούπα βυθού.. αποκλείεται να παραμελούσα το ενυδρείο μου.. και δεν μένω στην άκρη της ελλάδας η σε κανένα νησί.. μένω στο νέο ηράκλειο αττικής.

η μονη περίπτωση που μπορώ να ρίξω ευθύνες είναι τα χερια που μπαίνουν στο ενυδρείο για κλάδεμα και σκούπα. αλλα και αυτά πάντα τα πλένω πριν τα βουτήξω στο ενυδρείο μου.

αλλα ποτε δεν μπορεις να γνωρίζεις όταν πρόκειται για μικρόβια.. από τιμές αποκλείεται 100%.. δεν φτάνει που κάνω συνεχεια εγώ εδώ στο σπίτι test..θα με πάρουν στο ψιλό και στα pet αν ξανά σκάσω με νερό να μου το μετρήσουν..

δεν γίνετε τόσα test να μην έχει παρατηρηθεί πουθενά και ποτε έστω και 1 μέτρηση λάθος η ανεβασμένη που να μαρτυρά ότι όντως ευθύνονται οι τιμές..

ευχαριστώ για της απαντήσεις!!

δυστυχώς όμως δεν ταιριάζουν με την περίπτωση μου.
μακάρι να ήταν τόσο απλό θα έβρισκα το πρόβλημα..
-------------------------
ύστερα από μια επίσκεψη ενός φίλου ιχθυολόγου στο σπίτι μου αποφασίστηκε να χρησιμοποιηθεί ενυδριακο αλάτι. μάλλον πρόκειται για fin rot αλλα σε πολύ πρώιμο στάδιο.μιας και δεν έχουν εμφανιστεί κοκκινίλες στο σώμα των ψαριών ram και πάντα.

αραίωσα μια κουταλιά ενυδριακο αλάτι σε νερό και το έριξα μέσα.

έχουν περάσει 3 ώρες από τότε και είδα αποτελέσματα στο χρώμα και στις κινήσεις των ram.

δεν ξέρω αν ευθύνεται το αλάτι για τα αποτελέσματα μιας και λέγεται ότι προκαλεί στρές από την μεγάλη διάφορα της οσμωτικής πίεσης. εγώ όμως δεν χρησιμοποίησα τόσο μεγάλη ποσότητα παίζει και αυτό ρολο.

ο λόγος που δεν χρησιμοποίησα μεγάλη ποσότητα ήταν τα πάντα που δεν το αντέχουν

αλλα εγώ είδα μετά την χορήγηση

την θηλύκια βγάζει τα χρώματα 4 φορες περισσότερο και να τα κρατάει σταθερά. ανοίγει λίγο περισσότερο και πιο συχνά τα πτερύγια μάλλον για να διώξει τον μύκητα. ο αρσενικός να μην την κυνηγάει με τόσο βίαιο τρόπο όπως παλιά.. φαίνεται πως έχουν έρθει λίγο πιο κοντά. τα νεον δεν παίζουν κλωτσιές και μπουνιές προς το παρόν

αυτά μέχρι στιγμής την κυριακή θα βάλω σκούπα και θα αλλάξω όσο μικρότερη ποσότητα νερού μπορώ μαζί θα αλλαχτεί και ο υαλοβάμβακας από το φίλτρο.ύστερα θα βάλω άλλη μια κουταλια αλάτι και θα το αφήσω για 1 εβδομάδα συνολικά.

αν δω ότι ο μύκητας αναπτύσσεται σε αυτό το διάστημα θα προχωρήσω στην χορήγηση Melafix

τέλος την ασθένεια την αποδίδω στο στρές

οι τιμές είναι περα για πέρα φυσιολογικές και δεν έχει υπάρχει αμέλεια αλλαγής νερού όσους μήνες τρέχει

πως ξεκίνησε η ιστορία!

ξεκίνησε από τα 2 αρσενικά gappy παλεβαν για την κυριαρχία ο ένας δεν άντεξε και πέθανε ίσως είχε fin rot σε πρώιμο στάδιο.


έμεινε ένα gappy άρχισε να πειράζει τα neon γιατί δεν είχε τίποτα άλλο να ασχοληθεί (ευτυχώς το χάρισα) έτσι κόλλησαν τα neon την ιδέα της κυριαρχίας στο ενυδρείο και αυτός είναι ένας λόγος παραπάνω μαζί με την μικρή σε διάσταση ασθένεια για το ξύλο που έπεφτε αργοτερα μεταξύ τους.

μεταφέρθηκε στο μονο του εκείνη την περίοδο panda σαν ασθένεια πια και παράλληλα και σε ένα neon.

το panda πέθανε για 2 λόγους πρώτον από το στρές που ήταν μονο του και δευτερων γιατί η ασθένεια το επιτάχυνε. έτσι έφυγε μέσα σε 2 ημερες .

αργότερα μπήκαν τα 2 νέα panda που από την πρώτη εβδομάδα έδειξαν πολύ μικρά σημάδια της ασθενειας.

αυτό αναπτυσσόταν πολύ αργά αλλα κάθε φορα σε διαφορετικό ψάρι.

Aυτό έφτασε στα ram.

ευτυχώς που το παρακολουθώ πιο στενά και επιβεβαιωμένα πλέον χωρίς να περιμένω να δω αν όντως είναι ασθένεια η τα σημάδια είναι από μάχη

το προλαβα και δεν θα συνεχιστεί άλλο και μαζί με την ασθένεια πιστεύω οτι θα σταματήσει και το ξύλο που έπεφτε στα neon

και ίσως τα ram τα βρούν μεταξύ τους ακόμα πιο πολύ και φτάσουν να κάνουν αυγουλάκια

να φύγει και η ζήλια που έχω για κάποιους που είδαν αυγά από την πρώτη εβδομάδα

τελικά όλα φαίνεται να είναι μια τεραστια αλυσίδα σε ένα ενυδρείο. το θέμα είναι να βρείς τις άκρες εύχομαι να τα κατάφερα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη orbion : 25-05-12 στις 20:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02421 seconds with 11 queries