Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #39  
Παλιά 14-10-07, 07:57
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Νομίζω ότι αν ο σύλογος προβεί σε καταγκελίες και μποικοτάζ αυτών των προιόντων και καταστημάτων θα "χάσει" το δίκιο του στα μάτια αυτών μου δεν ξέρουν, οι καταστηματάρχες θα απαντήσουν με επιχείρημα ότι το προιόν είναι επώνυμο από εταιρίες που δραστηριοποιούντε στη διεθνή αγορά.... όλο και κάτι παραπάνω ξέρουν οι εταιρίες....οπότε δώρον άδωρον.

Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι όταν βγέπουμε τέτοια φαινόμενα κακομεταχείρησης ζωντανών να μην ξαναπατήσουμε στο μαγαζί(αυτό έκανα εγώ για 2 μαγαζιά τις γειτονίας μου και τώρα είμαι fun-πελάτης ενως πετ σοπ αρκετά μακρυά από το σπίτι μου). Αυτό θα είναι ένα μεγάλο πλήγμα για το κατάστημα γιατι εμείς που ασχολούμαστε εντατικά με τα ενυδρεία είμαστε και εντατικοί πελάτες στα πετ σοπ, ενώ ένα πιτσιρίκι που θα παρει ενα χρυσοπσαράκι σε γυαλα 10 λίτρων θα παρει και μια τροφή και ένα αντιχλώριο και τέλος.

Το δέυτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δίνουμε την σωστή πληροφόρηση σε συγκενεις, φίλους και γνωστούς, εμένα έρχοντε και με ρωτάνε οι ίδιοι επειδή ξέρουν το χόμπι μου, δεν χρειάζεται καν να ξεκινήσω εγώ την κουβέντα.

Πρόσφατα, περπατούσα στον δρόμο και περνόντας τυχαία έξω από ένα πετ σοπ που στη βιτρίνα είχε ενα θαλασινό 200-300 λίτρα με βράχο, 2 ανεμόνες και 2-3 μπλε ψαράκια.... ακουσα ένα πιτσιρίκο να λέει... μπαμπά! μπαμπά! δες.. ο ΝΕΜΟ...!!! Όταν ο πιτσιρίκος θα αρχίσει να ζητάει επίμονα μία γυάλα με τον "νέμο" και ο πατέρας δεν έχει ασχοληθεί ξανά με ανυδρεία και δεν ξέρει... αλλά δεν έχει και πληροφόρηση για να μάθει..... το κόστος είναι βατό επομένος θα του πάρει δώρο τον "νέμο" σε 10 λιτρα γυαλα. Ας μη κατηγορούμε το αγοραστικό κοινό, το 95% αυτών έχουν αγνια.

Το ίδιο "πρόβλημα" είχε και ο αδερφός μου. Οι ανυψούλες μου άρχισαν να του ζητάνε τον "νέμο", σε μία κατιιδίαν συζήτηση που έιχα με τον αδερφό μου του πρότεινα να παρει ένα μέτριο ενυδρείο γλυκού νερού και να βάλει 2 μπλε αφρικανικες κυχλίδες.. τελικά έκατσε και εξίγησε στις μικρές ότι δεν είναι σωστό να βασανίσουμε τον "νέμο" αυτές το κατάλαβαν(υπαρχει τρόπος να δώσεις σε 2 κοριτσάκια 8 και 6 χρονών να το καταλάβουν)... και τους έκανε δώρο ένα 60αρι με ζωοτόκα. Αυτό που λείπει είναι η πληροφόρηση και όχι η συνηδηση.

Τελειόνοντας ήθελα να πώ ότι ας μην κατακρήνουμε τους καταστηματάρχες, και αυτοί βιοπαλεστές είναι. Η ιδιότητα τους δεν είναι οικολόγοι-φιλόζωοι, είναι καταστηματάρχες! γιαυτό άλωστε τους συναντάμε στα καταστήματα τους και όχι πάνω στα βουνά να κυνηγάνε λαθροκυνηγούς.Πριν κατηγορήσουμε αυτούς, ας σκεφτούμε, πόσοι από εμάς που αυτοαποκαλούμαστε φιλόζωοι έχουμε βάλει στο σπίτι μας ηλιακό θερμοσίφωνα και έχουμε αντικαταστήσει τις λαμπες με λάμπες οικονομιας??

ΥΓ. δεν είναι καταστηματάρχης, και από τους συγκενής μου κανένας δεν έχει πετ σοπ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01737 seconds with 11 queries