Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 14-05-07, 13:14
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή Κατασκευή και στήσιμο 2μετρου Orinoco river tank...

Γειά σας,
Πριν 2 βδομάδες παρήγγειλα επιτέλους την 2μετρη δεξαμενή που ήθελα Δεν θα γίνει δυστυχώς τόσο μεγάλη όσο σκόπευα αρχικά προς το παρόν αλλά μόλις πάρω καινούργιο σπίτι θα στήσω μια 3μετρη ακριβώς όπως την ήθελα...Και αυτή πάντως μου κάνει προς το παρόν,δεν παραπονιέμαι

Να τι ακριβώς παρήγγειλα:
200-60-70cm tank
220-60-100cm μεταλική βάση επενδεδυμένη με ξύλο και ξύλινη προέκταση προς τα επάνω στα 20 εκ. που θα εξέχει η δεξιά μεριά της από το ενυδρείο έτσι ώστε να καλύπτονται πλήρως οι σωλήνες καθώς και το εξωτερικό κουτί υπερχέιλησης που θα υπάρχει.Το εξωτερικό αυτό κουτί υπερχείλησης στην ουσία θα είναι ένα γυάλινο κουτί κολλημένο στο εξωτερικό της δεξιάς πλαινής μεριάς του ενυδρείου και θα συνδέεται με την κύρια δεξαμενή με μια επημήκη τρύπα εκεί που θα είναι η επιφάνεια του νερού...
90-55-60cm sump
60-55-80cm δεξαμενή προετοιμασίας νερού
Το ενυδρείο θα έχει διπλά καπάκια,εσωτερικά και εξωτερικά.Και τα δύο θα είναι πλήρως αφαιρούμενα και φτιαγμένα από διαφανές polycarbonate για να είναι ελαφρά(δική μου ιδέα,το γυαλί μου πέφτει κομματάκι βαρύ και είναι εύθραυστο).Τα εξωτερικά καπάκια θα είναι μάλιστα επενδεδυμμένα με μελαμίνη και έτσι δεν θα φαίνεται το υλικό κατασκευής τους.
Η δεξαμενή και η βάση θα συναρμολογηθούν στο υπόγειο μια και δεν χωράνε να κατέβουν... Οπότε ευελπιστώ να έχω και φωτό κατασκευής να σας παρουσιάσω
όπως καταλαβαίνεται είμαι πολύ ενθουσιασμένος και δεν αντέχω την αναμονή!!! Απότι μου είπαν όμως τα γυαλιά θα έρθουν σπίτι μου μέσα στη βδομάδα και επίσης ευελπιστούν να τελειώσουν και την συναρμολόγηση μέχρι το τέλος της εβδομάδας αυτής

Ώς αντλείες για το sump,θα χρησιμοποιήσω την Tunze Master electronic 1073.090 με 9000l/h καθώς και μια άλλη μικρότερη αντλεία(γύρω στα 1000l/h) για ασφάλεια...Και οι δύο θα τοποθετηθούν εξωτερικά από το sump για περιορισμό της θέρμανσης του νερού από τις αντλείες.

Ανυπομονώ να στηθεί!!!
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01838 seconds with 11 queries