Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 17-02-13, 23:44
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή DIY Εξωτερικό Φίλτρο

Μέτα την κατασκευή του DIY ενυδρείου μου είπα να φτιάξω και ένα DIY εξωτερικό φίλτρο μιας και αυτό που είχα ήταν σχετικά μικρο.

Τα υλικά που χρησιμοποίησα ήταν:

Σωλήνας Φ125 με βιδωτές τάπες πάνω κάτω: κόστος ~6€
Διάφοροι διακόπτες κήπου πλαστικοί, γωνιές πλαστικές από τα Praktiker: κόστος ~10€
Ταχυσυνδεσμοι Gardena: κόστος ~8€
Ένας σύνδεσμος για λάστιχο: κόστος 0,5€
Πλαστικά μπολάκια από μαρμελάδα για διαχωριστικό: κόστος δεν ξέρω με ή χωρίς τη μαρμελάδα?
Βαλβίδα από ζάντα αυτοκινήτου: κόστος τσάμπα μου την χάρισαν στο βουλκανιζατέρ που πήγα.
Σιλικόνη ενυδρειακη και κόλλα epoxy 2 στοιχείων: κόστος υπήρχε, φαντάζομαι λιγότερο από 6-7€
Κυκλοφορητής EHEIM 1000 l/h : κόστος άγνωστο μου το χάρισαν και η χρήση του πριν ήταν για αλλαγές νερού

Το φίλτρο έχει διαστάσεις 45cm ύψος με διάμετρο 12,5cm και ωφέλιμο χώρο για υλικά περίπου 4,5 λίτρα.

Και οι φωτογραφίες

Στην πρώτη και δεύτερη φωτογραφία φαίνεται ο σύνδεσμος και η βαλβίδα για την εξαέρωση από τη μέσα και έξω πλευρά. Από μέσα έχουν κολληθεί με σιλικόνη και από έξω με εποξική αλλά μόνο ο σύνδεσμος γιατί η βαλβίδα μπήκε σφηνοτα.





Στην τρίτη και τετάρτη φωτογραφία φαίνεται πως έχει προσαρμοστεί ο κυκλοφορητής.




Εδώ φαίνεται το υπόλοιπο φίλτρο. Αυτή η βάνα στη βάση του χρησιμεύει και σαν ρυθμιστής ροής. Παρατήρησα ότι ο ίδιος ο κυκλοφορητής για να μειώσει τη ροή του απλά μικραίνει την είσοδο του οπότε εγώ κάνω ακριβώς το ίδιο αλλά στην κεντρική είσοδο.



Εδώ φαίνεται το χώρισμα που δημιούργησα για την είσοδο με τα μπολάκια από τη μαρμελάδα.



Στις υπόλοιπες φαίνεται ολοκληρωμένη η κατασκευή.







Αναμένεται σύντομα και παρουσίαση της DIY ηλεκτρονικής αναπλήρωσης που έφτιαξα το καλοκαίρι.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01802 seconds with 11 queries