Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 21-02-07, 13:35
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Αν θέλεις να αναμίξεις ψάρια από τις δύο αυτές λίμνες γενικά και δεν σε ενδιαφέρει να έχεις απομίμηση του αντίστοιχου βιότοπου, τότε το παραπάνω άρθρο πιστεύω ότι ουσιαστικά σε καλύπτει αφού δίνει τις κατάλληλες οδηγίες συμβατότητας σε σχέση με κάθε κριτήριο ανεξάρτητα από την πρέλευση του ψαριού. Διότι, αν οι παράμετροι νερού είναι ΟΚ, αυτό που απομένει είναι τα υπόλοιπα κριτήρια όπως για παράδειγμα η διατροφικές ανάγκες, η ιδιοσυγκρασία και η επιθετικότητα, το τελικό μέγεθος, οι ανάγκες κατά την περίοδο ζευγαρώματος κλπ. Αν για παράδειγμα ακολουθούσαμε το κριτήριο της διατροφής τότε aulonocara με Tanganyika θα μπορούσαμε να βάλουμε λόγω όμοιων αναγκών σίτισης όπως έχω δει και σε άλλα site να προτείνεται. Μbuna θα ταίριαζαν ίσως με Tropheus.
Όμως για μένα παραμένει το ενδιαφέρον ερώτημα αν θα έπρεπε να αναμιγνύουμε ψάρια από διαφορετικές περιοχές ή ηπείρους, που στην κανονική τους ζωή δεν θα είχαν ποτέ σχέση μεταξύ τους.
Πράγματι πάρα πολλοί από μας και ιδίως στα κοινωνικά ή φυτεμένα ενυδρεία μας αναμιγνύουμε ψάρια από διαφορετικές περιοχές συχνά δε, παραβλέπουμε και το πρωταρχικό κριτήριο της συμβατότητας παραμέτρων νερού (δεν εξαιρώ φυσικά ούτε τον εαυτό μου). Για τις malawi πάντως όχι δεν το έχω κάνει αυτό.

Δες και αυτό
http://www.aquariumarticles.com/read/?art=801
__________________
Nemo solus satis sapit

*************
Φωτογραφίες και video από τα ενυδρεία μου



Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01439 seconds with 11 queries