Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 18-12-14, 12:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Όταν ξεκίνησα έβαλα siporax (πήρα 5 λίτρα και έβαλα τα 3 λίτρα στο φυτεμένο και τα 2 να τα βάλω μετά στο κύβο στη ταράτσα με τα χρυσόψαρα) , μετά στο φυτεμένο πρόσθεσα και 1 κιλό symbionit. Όλα αυτά γιατί σαν αρχάριος τα είχα μαντάρα, το φίλτρο με τεράστια ιχθυοφόρτιση δεν έλεγε να στρώσει με τίποτα, μετά διάβασα για την ελαφρόπετρα, έβαλα και 5-6 λίτρα ελαφρόπετρα. Το πρόβλημα σίγουρα δεν λύθηκε χάρη στην ελαφρόπετρα αλλά επειδή αναπτύχθηκε η βιολογία στο χρόνο που χρειαζότανε. Μετά από αυτά είχα μάθει για στρώσιμο για μπόλι κλπ. Έφτιαξα και το φίλτρο του κύβου με τα χρυσόψαρα, έβαλα τα 2 λίτρα siporax, κανα λίτρο ελαφρόπετρα για μπόλι από το φυτεμένο και 4-5 λίτρα καινούρια ελαφρόπετρα, αυτό πήγε τέλεια όπως και όλα τα υπόλοιπα. Ειδικά σε αυτό , με τόσο λίγο όγκο νερού , με πάρα πολλά και σχετικά μεγάλα ψάρια η ελαφρόπετρα δούλεψε τέλεια, κάτι καλύτερο δεν μπορούσε να γίνει, αυτό μου δίνει να καταλάβω πως η ελαφρόπετρα είναι ένα πάρα πολύ καλό υλικό, από εκεί και πέρα βάζω μόνο ελαφρόπετρα, και στα 2 επόμενα δικά μου αλλά και σε όσα έστησα φίλων και γνωστών. Το αποκορύφωμα βέβαια ήταν στο 300αρι ξύλινο που έστησα το καλοκαίρι, το φίλτρο έχει μόνο ελαφρόπετρα (8-10 λίτρα) η ιχθυοφόρτιση είναι πιο μεγάλη από τα θεωρητικά λίτρα ανά ψάρι, το χέρι μου είναι βαρύ στο τάισμα (για αυτό είναι γομάρια τα ψάρια μου) και το φίλτρο και το ενυδρείο λειτουργούν άψογα, οι μετρήσεις είναι τέλειες και όλα πάνε μια χαρά. Δεν μπορώ να πω και δεν ξέρω πως αν είχα άλλο βιολογικό υλικό δεν θα ήταν έτσι τέλεια όλα, μπορεί να ήταν μια χαρά και πάλι, αλλά θα είχα δώσει πάνω από 50-60 Ευρώ σε χύμα siporax ενώ με την ελαφρόπετρα έδωσα 2,80, και έχω ένα πάρα πολύ κάλο αποτέλεσμα, και αν είχα βάλει matrix ή siporax ή άλλο υλικό που είναι σε μικρές συσκευασίες (χάρτινα κουτάκια) , θα μου είχε κοστίσει πιο πολύ το βιολογικό υλικό από ότι μου κόστισε όλη η κατασκευή του ενυδρείου. Προσωπικά για έμενα το αποτέλεσμα είναι πως τα επώνυμα βιολογικά υλικά είναι καλά αλλά είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΑ σε τεράστιο βαθμό και δεν έχω παρατηρήσει πως κάνουν κάτι παραπάνω, το αντίθετο θα έλεγα , πως δεν κάνουν αυτό που υπόσχονται, και δεν το λέω τυχαία. Όπως είπα στην αρχή , στο φυτεμένο έβαλα και 1 κιλό symbionit, θεωρείται από τα κορυφαία βιολογικά υλικά και σύμφωνα με τον κατασκευαστή κάνει και αναερόβια βιολογία για να κάνει πλήρη απονιτροποίηση , και το 1 κιλό υλικό είναι για ενυδρείο 900 λίτρων, δηλαδή στο δικό μου που είναι 130 λίτρα θα έπρεπε να προσθέτω και νιτρικά για να μου ζήσουν τα φυτά, μπαρούφες, έχω κανονικά νιτρικά, άρα έσκασα 36-40 Ευρώ περίπου και δεν κάνει αυτό που υπόσχεται. Να πω επίσης και κάτι άλλο, λένε πως η ελαφρόπετρα τρίβεται με το καιρό και αλλοιώνεται κλπ κλπ, η ελαφρόπετρα που έβαλα τη 1η φορά πριν 2 χρόνια υπάρχει ακόμα στα φίλτρα έτσι όπως είχε μπει, με απλά πλυσίματα, γιατί βάζοντας μπόλι από το ένα ενυδρείο στο άλλο , έχει μοιραστεί σε όλα τα ενυδρεία (έβγαζα για μπόλι και έβαζα φρέσκια), και το καλοκαίρι που έστησα το ξύλινο και μετέφερα σε αυτό το βιολογικό υλικό , δεν παρατήρησα καμία φθορά, ούτε σκόνη ούτε τριμμένο υλικό, απλά είχε το βιοφίλμ που πιάνει κανονικά, αν δεν στήσω άλλο ενυδρείο για να μεταφέρω μπόλι , από την άνοιξη θα αρχίσω να κάνω τις πρώτες ανανεώσεις.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01867 seconds with 11 queries