Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 29-03-17, 12:28
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Αρχικά να πω στον φίλο οτι με κάλυψε πλήρως και προφανώς δεν αναιρώ η αμφισβητώ κάποιον για τις γνώσεις του,αποψεις κατατείθενται όπως οι δικές σας η των φίλων μου η των petshop. Αιτιολογώντας ανάλογα ο καθένας τις αποψείς του διαμορφώνεις κάποια άποψη. Βέβαια τα πράγματα σε αυτήν την περίπτωση είναι πιο ξεκάθαρα διότι πρόκειται για ένα χόμπι με καταπληκτική επιστήμη που έχει αναπτυχθεί σε βάθος χρόνων και θα ήταν απαράδεκτο να μην το αποδέχεται κάποιος που έχει οριακά την γνώση στοιχειωδών πραγμάτων όπως εγώ οπότε αρχικά σας ευχαριστώ για τις πολίτιμες γνώσεις σας επι του θέματος και για τα εύστοχα παραδείγματα που (χωρίς καμία δόση ειρωνείας) έγραψε ο φίλος και βοήθησε να καταλάβω το μέγεθος του συγκεκριμένου προβλήματος. Δεν αμφισβήτισα ποτέ την επιστήμη του ενυδρείου και δεν θα μπορούσα να το κάνω διότι σαν άνθρωπος που βρίσκεται σε μία θετική επιστήμη (Μαθηματικό) θα έπρεπε να τηρεί όλες τις απαιτήσεις και τα πεδία σε απόλυτο βαθμό, αλλά πιστεύω ότι ο καθένας προσπαθεί να αγγίξει το σωστό επιστημονικά αλλά πιστεύω πολλοί λίγοι το έχουν καταφέρει στο τέλειο βαθμό. Δλδ ρε φίλε απο όσο καταλαβαίνω δεν θα έπρεπε ποτέ ένα χρυσόψαρο να μπει σε ενυδρείο κάτω απο 150 λιτρα όμως στην ωμή πραγματικότητα σε τι ποσοστό επιτυγχάνεται αυτό? Δεν λέω ότι επειδή το 80% κάνει λάθη άρα θα κάνω και εγώ αλλά είναι μία λεπτή γραμμή μέχρι ένα οριακό σημείο και συμβιβάζεσαι με κάποια πράγματα. Επίσης η ενασχόλησή μου με το χόμπι δεν θα ήθελα να φτάσει σε τόσο μεγάλο βαθμό διότι κακά τα ψέματα οι περισσότεροι έχουν σαν μεγαλύτερη συνιστώσα την ομορφιά ενός ενυδρείου παρά την επιστημονική του εγκυρότητα και ορθότητα. Εγώ ψάχνω το σημείο ισσοροπίας όλων των κυριότερων απαιτήσεων και να διαφυλλάγεται η εύρυθμη λειτουργία ενος ενυδρείου.
Για να κλείσω το θέμα δεν έχω την παραμικρή αμφισβήτηση των λεγόμενων σας προφανώς αλλά μπορείται να μου εξηγήσεται κάποια πράγματα σχετικά με την συμπεριφορά των ψαριών μου στο ενυδρείο. Αυτές τις μέρες θα προσθέσω ένα βίντεο που θα καταγράφονται οι συμπεριφορές στο ενυδρέιο και θα χαιρόμουν πολύ να ακούσω απόψεις. Επίσης θα σας ανεβάσω αναλυτικά τις τιμές του νερού μου.

ΥΓ: Παρακολουθώντας το δικό σου ενυδρείο 300 λίτρων με δύο μεγάλα χρυσόψαρα πραγματικά πόσοι από εσάς διαθέτεται ένα τόσο μεγάλο ενυδρείο μόνο για δύο ψάρια για να είναι επιστημονικά σωστό? Αφενός έχεις μεγάλο ποσοστό εξειδίκευσης και έχεις υδροβιότοπο χωρίς καμία ατέλεια αγγίζοντας το ιδανικό αλλά προσωπική μου άποψη σε θέμα ομορφιάς πιστεύω υστερεί.
Και όταν ασχολούμαι με ένα χόμπι με πρώτο μέλημα την ομορφιά αλλά σε συνδυασμό την εύρυθμη λειτουργία θα ήθελα μία τελευταία συμβουλή σχετικά με τις αλλαγές που θα πρέπει να γίνουν στο ενυδρείο για να είναι και χαρούμενα τα ψάρια αλλά και να μην έχω 2 ψάρια μέσα στο ενυδρείο.
Οι περισσότετοι μου λένε να βγάλω τα χρυσόψαρα και θα είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα, επίσης έχω μία γυάλα 30 λίτρων που είχα σκεφτεί να βάλω να τα χρυσόψαρα αλλά μετά τα προαναφερθείσα το θεωρώ και πάλι λάθος, να τα επιστρέψω στο pet shop το θεωρώ και πάλι λάθος γιατί λογικά θα καταλήξουν σε κάποιον αρχάριο και πάλι μπορεί και χειρότερα.
Ξανα λέω ότι για μένα πρωταρχικό μέλημα είναι να τηρούνται οι βασικές απαιτήσεις και όχι οι ιδανικές για το κάθε ψάρι.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01741 seconds with 11 queries