Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 28-03-17, 17:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasgnc Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω φωνάξει και 2 φίλους που είναι πολύ πιο έμπειροι απο μένα μου είπαν ίσως είναι πολλά αλλά εφόσον κοιλούν όλα ομαλά μην τα βγάλεις.
Μετά από αυτό αδυνατώ να πω τη γνώμη μου,
προφανώς οι "εμπειροι" φίλοι σου ξέρουν καλύτερα από αυτά που λέμε εμείς, και ειδικότερα από αυτά που λένε άνθρωποι που είναι επιστήμονες σε αυτό. Χρυσόψαρα με σκαλάρια δηλαδή όλα είναι καλά.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasgnc Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνω τεστ το νερό μου λένε έχεις το τέλειο νερό. Κάνω μία αλλαγή τις 15 μέρες ούτε θολώνει το νερό ούτε άλγη υπάρχει τπτ.
Με τόσα ψάρια και με αλλαγές ανα 15 ημέρες και το νερό είναι τέλειο ;
Μπορείς να μας πει τις μετρήσεις που μέτρησες ;
Να μη συζητήσω για PH , GH & KH που είναι πολύ σημαντικά για μερικά απο τα ψάρια που έχεις.
Όπως να μη πω για θερμοκρασίες, γιατί αυτή την εποχή τα χρυσόψαρα θέλουν θερμοκρασία 20-22.
Σε αυτές τις θερμοκρασίες ξέρεις τι θα πάθουν τα υπόλοιπα ;
Θα αποδημήσουν να για να ησυχάσουν από το μαρτύριο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasgnc Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι και αλλιώς τα χρυσόψαρα βρίσκονται στο βυθό
Τα χρυσόψαρα είναι από τα ψάρια που κινούνται σε όλα τα πλάτη, μήκη και ύψη του ενυδρείου, παντού, εκτός και αν λιμοκτονούν και ψάχνουν συνέχεια για τροφή
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasgnc Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που λένε οι πετσοπάδες ισχύει.? Γιατί έχω ρωτήσει πολλές φορές πόσα ψάρια μπορώ να βάλω και μου λένε αυτό με τα εκατοστά/λίτρο.
Για αυτό να μην απαντήσω, γιατί αν φέρω παράδειγμα το δικό μου χρυσόψαρο που είναι 36 εκατοστά, θα μου πουν πως μπαίνει σε 36 λίτρα νερό .
Και όπως είπε και ο Σπύρος (Delta66) τα είπαμε και στο προηγούμενο θέμα σου.
Επίσης να προσθέσω πως τους κανόνες δεν τους βάζουμε εμείς,
αλλά η φύση ,
και για να μάθουμε μερικούς από τους κανόνες της φύσης κάποιοι κόπιασαν,
και ψάρια θανατώθηκαν. Το θεωρώ άδικο να έρχονται κάποιοι που το παίζουν "έμπειροι" και να λένε ότι τους κατέβει.
Και θα στο θέσω πιο απλά.
Σκέψου το χρυσοψαράκι που έχεις πως πρέπει να φτάσει τα 30-35 εκατοστά και βάρος πάνω από 500 γραμμάρια.
Πιστεύεις πως χωράει στο ενυδρείο σου ;
Σίγουρα δεν το πιστεύεις, όπως δεν το πίστευα και εγώ,
γιατί ποτέ δεν αξιωθήκαμε να δούμε να προλαβαίνει να μεγαλώνει ένα χρυσόψαρο τόσο πολύ, πέθαινε ενώ ακόμα ήταν βρέφος, αν συγκρίνεις πως ζουν πάνω από 25 χρόνια.
Τα σκαλάρια στη φύση ξεπερνούν τα 15 εκατοστά ύψος και ζουν σε ομάδες των 100 και πλέον ατόμων, και εμείς παίρνουμε 2 και τα στριμώχνουμε σε ένα κουτί 50 Χ 30 Χ 35.
Φίλε μου τίποτα δεν είναι κρίμα,
και βέβαια μπορείς να έχεις ένα όμορφο ενυδρείο των 50 λίτρων,
αλλά θα βάλεις τα ανάλογα ψάρια και το ανάλογο είδος,
επιλογές υπάρχουν άπειρες.
Με το ίδιο σκεπτικό που δεν μπορείς να έχεις ένα άλογο μέσα στο διαμέρισμα σου αλλά πολύ εύκολα μπορείς να έχεις μία γάτα ή ένα μαλτεζάκι,
έτσι δεν μπορείς σε ένα ενυδρείο 50 λίτρων να βάλεις να ζήσουν ψάρια που θέλουν άλλους χώρους και άλλες συνθήκες.
Και όπως δεν μπορείς να βάλεις μια πολική αρκούδα να ζήσει στην Αίγυπτο ή μία καμήλα από τη Σαχάρα να ζήσει στη Γροιλανδία.
Και δεν είμαι υπερβολικός, το ίδιο ακριβώς και χειρότερα είναι χρυσόψαρα με σκαλάρια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01836 seconds with 11 queries