Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 19-05-19, 07:55
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Σκεψεις για δευτερο μεσογειακο !

Μετα το μεσογειακο μου 100lt που τρεχει με γαριδες, μικροψαρα και μια καλογριτσα σκεφτομαι να κανω μια βλακεια!
Να αλλαξω το 150lt κιχλιδων και να το κανω δευτερο μεσογειακο με λιγο αλλα ειδη , γυλους ,καλογριες , κανενα σπαρο και καμια σαλιαρα ή γοβιο
Η σκεψη ειναι οτι αφου παω θαλασσα να βρω νερο για αυτο που εχω ,απλως θα κουβαλαω περισσοτερο. Εχω 3 κυκλοφορητες καβαντζα να βαλω
Το ενυδρειο αυτο εχει εξωτερικο κανιστρο (astro 2208 ,εχει 3 θεσεις για φιλτρα -υλικα) και αν το κανω μεσογειακο ειμαι στην σκεψη να δωσω το κανιστρο και να τρυπησω το ενυδρειο και να φτιαξω sump περιπου 40 λιτρων.Επισης πρεπει να γινει μετατροπη στο επιπλο για να γινει χωρος κατω για το sump
Σκιμμερακι θα ειναι μικρο και φτηνο (nano) , σκεφτομαι ισως και χωρις skimmer
Αν γινει το sump το κακο ειναι οτι πρεπει να γινουν ολες αυτες οι μετατροπες (κοστος σε χρονο και χρημα) + τα εξοδα αγορας αντλιας
Αν μεινει με το κανιστρο δεν χρειαζεται καμια μετατροπη, αλλα το κακο ειναι οτι το σκιμμερακι θα μεινει στο κυριως (αλλα θα ειναι μικρο οποτε δεν θαπολυφαινεται) και επισης δεν θα γινεται skimming στην επιφανεια του νερου ,με το φιλμ απο τα υπολειματα τροφων να μενει εκει ,επισης δεν θα εχω τα εξτρα λιτρα του sump
Ακου γνωμες, αξιζει αυτη η μετατροπη στο sump?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01340 seconds with 11 queries