Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 12-03-18, 14:54
Το avatar του χρήστη tolis187
tolis187 Ο χρήστης tolis187 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2017
Περιοχή: χαλανδριον
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, δεν ξέρω αν με κατάλαβες, μεσογειακό ενυδρείο έχω!!
Πολύ κοντά μου έχω εξοχικο παραθαλάσσιο ανάμεσα Πύργο-Αμαλιάδα με καθαρά νερά, από οπου κουβαλάω 30λιτρα δοχεία νερό για το ενυδρείο μου στην Πάτρα...
Απλά ήθελα να ξέρω αν γίνεται, το νερό που μαζεύω στο εξοχικό μου, να το αφήνω να εξατμίζεται και να κουβαλάω το αλάτι μόνο, με το οποίο θα φτιάχνω θαλασσινό μεσογειακό νερό με Α.Ο.
Κυρίως για τον Χειμώνα που έχει θαλασσοταραχή και φτιάχνω με αλάτι για reef ενυδρεία...

Για αυτή την διαφορά στο αλάτι μιλάω!!
Αν φτιάξω νερό με αλάτι για reef ενυδρεία, τότε το ασβέστιο π.χ. που θα είναι 420 για το νερό των reef, στο δικό μου θα βγει 420*39/35=468, ενώ η περιεκτικότητα στη μεσόγειο νομίζω είναι γύρω στο 400
Το ίδιο και όλα τα υπόλοιπα στοιχεία...
οντως δεν το καταλαβα.... θεωρητικα θα γινεται, αλλα δεν ξερω, οποτε οτι και να σου πω ακυρο θα ειναι.
παρολα αυτα ομως, μιας και απ οτι ειδα εισαι πατρα, εχεις σκεφτει να επισκευτεις το μεσολογγι και τις αλυκες εκει? ειτε να πας να παρεις ετοιμο αλατι ανεπεξεργαστο (παλια πουλουσαν τωρα πια δεν ξερω) ή ακομα πιο extreme να μαζεψεις νερο απο τα λεγομενα "σαλτσινα" στα οποια η αλατοτητα ειναι στα υψη? βεβαια κατι πρεπει να παιζει με θειαφι κτλ εκει, δεν το χω ψαξει και πολυ, αν και θα το θελα
__________________
κι αμα το θεμα χοντρυνει
εγω δεν φερω ευθυνη
166 παρακαλω μαζεψτε
ο,τι εχει μεινει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01409 seconds with 11 queries