Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 14-03-16, 10:46
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο, το τσιμέντο ή το D1 το περνάς πολύ αραιωμένο, δεν θα χαλάσεις τυχόν σχέδιο που θα έχεις. Επίσης κάτι σημαντικό και ήθελα από καιρό να το πω, αφορά τη πολυουρεθάνη, από όσα έχω διαβάσει η πολυουρεθάνη είναι υδρόφιλο υλικό, ρουφάει νερό δηλαδή, αυτό όμως δεν είναι καλό σε εμάς, γιατί μαζεύεται ακίνητο νερό και υπάρχει πιθανότητα να δημιουργηθεί αναερόβια βιολογία. Για τέτοιες κατασκευές νομίζω πως το DOW είναι πολύ καλύτερο, από όσα έχω διαβάσει δεν απορροφάει καθόλου νερό, κολλάς με σιλικόνη πολλά κομμάτια μαζί και μετά κόβεις τα σχήματα που θες και το περνάς με D1 ή τσιμέντο
δεν εξηγησα επαρκως τι θελω να κανω. δε θα είναι σε ενυδρειο καταρχήν ώστε να εχω θεμα με αυτό που αναφέρεις. θα είναι σε βιβαριο και μαλιστα θα συγκρατει και καποια κομματια ξυλου. από πανω θα περαστει ενυδρειακη σιλικονη στην οποια θα κολλησει "χωμα" από κοκοφοινικα. Το κακο είναι πως η καλυψη δεν είναι απολυτη και καποια σημεια φαινονται. Αν ο αφρος πολυουρεθανης είναι μαυρος η γκρι δεν υπαρχει θεμα. το κιτρινο όμως φαινεται εντονα. Το εχω δοκιμασει και το ειδα. Εναλλακτικα θα μπορουσα να σκεφτω τη μαυρη ενυδρειακη σιλικονη ...που ουτε αυτή βρηκα στα μεγαλα καταστήματα. μονο τη διαφανη ενυδρειακη. (οι μαυρες που βρηκα δεν ηταν ενυδρειακες και δε ξερω αν μπορω να τις εμπιστευτω για ζωντανούς οργανισμούς).
Η διαδικασια που αναφερω είναι η δημοφιλεστερη στο εξωτερικο για δημιουργια diy πλατης σε βιβάρια. Το μονο θεμα μου είναι το κιτρινο χρωμα του αφρου. Επισης επειδη θα γινουν αρκετες τέτοιες πλατες θα μου εβγαινε πολύ πιο οικονομικα με το μαυρο PU γιατι δε θα περαστουν ολες με σιλικονη (ακομη κι αν εβρισκα τη μαυρη)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ρωτήσω αύριο σε κάνα δυο καταστήματα που έχουν αρκετά υλικά τέτοιου είδους και θα σου πω.
ευχαριστω πολύ. μακαρι να βρεις....εγω μερες εψαχνα κι απογοητευτηκα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02242 seconds with 11 queries