Θέμα: Plexiglass
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 18-04-15, 11:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θέλει κάποια εμπειρία για να μην υπάρχουν διαρροές? η να μην ανοίξει απο αστοχία? ειδικά αν το ενυδρείο είναι πάνω από 100 λίτρα?
η σιλικόνη είναι μαλακή και ''αγκαλιάζει'' τα τζάμια..
στο πλέξι πώς απλώνετε η κόλλα ώστε να αγκαλιάσει της επιφάνειες και να κολλήσει γερά?
Η κόλλα για πλεξιγκλάς δεν είναι κόλλα, είναι το χλωροφόρμιο και είναι διαλύτης, διαλύει το πλεξιγκλάς και κολλάει το ένα κομμάτι με το άλλο, και επειδή είναι αρκετά πτητικό στεγνώνει σε λεπτά. Επίσης είναι πολύ ρευστό, πιο ρευστό και από το νερό , με αποτέλεσμα να μπαίνει ανάμεσα στο πλεξιγκλάς σαν τριχοειδή. Το μυστικό στο καλό κόλλημα είναι τ καλό κόψιμο, όσο πιο καλά κομμένο , τόσο πιο καλά κολλάει, γιατί όσο πιο μεγάλη επιφάνεια επαφής έχουμε , τόσο πιο μεγάλη επιφάνεια συγκόλληση έχουμε. Επίσης η κόλλα αυτή επειδή είναι αρκετά αραιή και δε πήζει , δεν κάνει για γεμίσματα, αν θέλουμε να γεμίσουμε , ρίχνουμε ρινίσματα πλεξιγκλάς μέσα στη σύριγγα που έχουμε τη κόλλα και τότε δημιουργείται ένα παχύρευστο υγρό και γεμίζουμε, αλλά αυτό αργεί υπερβολικά να στεγνώσει, για τέτοιες περιπτώσεις που είναι σπάνιες χρησιμοποιώ κόλλα για σκληρά πλαστικά της Bisson.
Ότι κολλάει με το χλωροφόρμιο δεν ξεκολλάει, αρκεί να έχεις κάνει καλό κόψιμο, και μόνο αν το σπάσεις μπορείς να ξεχωρίσεις τα κομμάτια, γίνεται ένα σώμα, σαν την ηλεκτροκόλληση.


Εγώ επειδή είμαι και λίγο υπερβολικός αλλά και επειδή συνήθως οι κατασκευές μου είναι από λεπτό πλεξιγκλάς (3αρι) κάνω και ενίσχυση
Κολλάω τα 2 κομμάτια





και έχω κόψει λουρίδες πλάτους 1-2 εκατοστών και τις κολλάω στην ένωση έτσι




ετσι μεγαλώνω την επιφάνεια επαφής. Με αυτό το τρόπο δεν σπάει και αντέχει υπερβολικά καλά.
Ετσι έχω κολλήσει εξωτερικά κρεμαστα φίλτρα και είναι και ανθεκτικά και υδατοστεγή


Οπως αυτό





και αυτό





και φυσικά την επένδυση του ξύλινου


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81174


Για να καταλάβεις πόσο αντέχουν έτσι οι κολλήσεις, το 2ο φίλτρο που βλέπεις στις φωτογραφίες είναι από 3αρι (3 χιλιοστά) πλεξιγκλάς και έχει ύψος 58 εκατοστά, στη βάση του ασκείται υδροστατική πίεση σαν έχεις ένα ενυδρείο 58 εκατοστά, καταλαβαίνεις για τη πίεση που υπάρχει, που στα ενυδρεία βάζουμε 8αρι τζάμι και κόντρες για να αντέξουν σε αυτή τη πίεση, και αυτό είναι 3 χιλιοστά και οι "κόντρες" αλλά 3. Το κακό στο πλεξιγκλάς είναι ότι λυγίζει, είναι εύκαμπτο (και καλό και κακό αυτό) και αυτό το διορθώνεις με τα δεσίματα, στο συγκεκριμένο φίλτρο τα δεσίματα το κάνουν τα χωρίσματα που έχει μέσα.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01849 seconds with 11 queries