Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #45  
Παλιά 15-07-13, 14:07
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Eγω θα λειπω περισσοτερες μερες, αλλα για καποιες απο αυτες θα εχω ατομο 'εκπαιδευμενο' να ταιζει και να αναπληρωνει νερο.
Το διαστημα που θα μεινουν μονα τους τελειως τα ψαρακια ειναι περιπου 3,5 ΜΕΡΕΣ.

Ως γνωστων, το φιλτρο του ενυδρειου ειναι τα μαμισιο του, το οποιο καλο και αγιο ειναι, αλλα εχει το μειονεκτημα να εχει ψηλα το μοτερ του. Εαν εχω καταλαβει καλα, το μοτερ, πρεπει να λειτουργει ικανοποιητικα, μεχρι να πεσει η σταθμη του νερου στο υψος των γρυλλιων, εκει περιπου δηλ που ειναι και ο υαλοβαμβακας ή αλλιως περιπου στο υψος της εξοδου του νερου. Υπολογιζω περιπου οτι εχει 4εκ. περιθωριο να πεσει η σταθμη του νερου, αυτο ειναι δηλ. το υψος απο εκει που ειναι τοποθετημενο το μοτερ, μεχρι την ανωτερη υποδειξη σταθμης του νερου και ισως και κανα ποντο ακομα πιο πανω.

Το διαστημα των 3,5 ημερων, που θα μεινουν μονα τους, θα ειναι σε ενα δωματιο, με κλειστα παραθυρα φυσικα, αλλα ανοιχτα τα παντζουρια για να μπαινει φως. Η θερμοκρασια του δωματιου τωρα ειναι περιπου 28-29 βαθμοι. Δεν ξερω ποσο θα ειναι εκει περιπου κατα της 10 Αυγουστου. Τον ελεγκτη θερμοκρασιας τον εχω τωρα σταθερα στους 27 βαθμους. Και εχω και φωτοπεριοδο 6 ωρες την ημερα.

Το...στοιχημα ειναι: θα αντεξει να κρατησει για 3.5 μερες, χωρις να πεσει η σταθμη τοσο χαμηλα, που να καψει το μοτερ;

Η μια λυση ειναι να ανοιξει το air για αυτες τις μερες. 'Σιγουρη' λυση, απλα θα θελα να την αποφυγω, γιατι δεν ειναι και οτι το καλυτερο να αφησεις το αιρ ανοιχτο τοσες ωρες, χωρις να εισαι σπιτι...

Η αλλη λυση που σκεφτομαι εγω, και που ειναι και πιο...ρισκο ειναι να κανω λιγο πολυ αυτα που ειπα και πιο πριν:

- Να αρχισω να μειωνω σταδιακα την φωτοπεριοδο. ΘΑ μπορουσα ισως να την αφησω στις 2 ωρες την ημερα, ωστε να μην ανεβαζει πολυ θερμοκρασια λογω φωτων.
- Να ρυθμισω τον ελεγκτη στους 27,5 βαθμους να ανοιγουν τα ανεμιστηρια και οχι στους 27 που το εχω τωρα ή ισως και στους 28 βαθμους
- Να ανεβασω οσο γινεται την μεγιστη σταθμη του νερου (το δοκιμαζω αυτο απο χτες το απογευμα, δηλ αναπληρωσα νερο μεχρι πανω-πανω, σχεδον εφτασε στις κοντρες του ενυδρειου και παρατηρω τωρα σε ποσες μερες θα φτασει η σταθμη του νερου μεχρι περιπου το υψος του μοτερ)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01685 seconds with 11 queries