Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 23-08-06, 16:51
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos
πάντως τα corys είναι πολύ πιο μεγάλα από πολλά characins και δεν θα τα έβαζα με τίποτα σε τόσα λίτρα
Τα panda που σου πρότεινα δεν μεγαλώνουν πιο πολύ από τα cardinal (4-5 cm). Και υπάρχουν κι άλλα είδη σε τέτοιο μέγεθος (αν και πιο σπάνια για τα δικά μας μαγαζιά). Αν δεν σου αρέσουν βέβαια, πάσο
Αν είναι όμως να το φτιάξεις μόνος σου γιατί δεν το κάνεις λίγο μεγαλύτερο? Μπορεί να ακούγεται μικρή η διαφορά ανάμεσα στα 12 και τα 20 λίτρα, αλλά δίνει πολλά πλεονεκτήματα.
Π.χ. Προφανώς θα βάλεις φίλτρο, σωστα? Έχεις δει φίλτρο σε 12 λίτρα? Μοιάζει σαν να είναι ο κύριος κάτοικος του ενυδρείου! Όσο μικρό φίλτρο και να βρεις, δεν θα είναι τόσο μικρό ωστε να είναι αρκετά διακριτικό.
Στο λέω γιατί πέρασα τον ίδιο προβληματισμό όταν έψαχνα για ενυδρείο για το γραφείο μου. Τελικά κατέληξα σε ένα 40*20*30 ώστε να μου αφήσει 20 λίτρα καθαρά (αφαιρώντας το χώρο που πιάνουν υπόστρωμα & άμμος).
Και μιας και ανέφερε ο Apostolis τον AGA, ρίξε μια ματιά στα μικρά του 2005 μήπως σου έρθει καμιά ιδέα
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02286 seconds with 11 queries