Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 26-10-22, 09:13
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειάκι είναι ωραίο και...μερακλήδικο!
Τα φυτά που έχεις βάλει ίσως είναι λίγο "αταίριαστα" μεταξύ τους σε ότι αφορά τις απαιτήσεις τους και το ρυθμό που μεγαλώνουν αλλά οκ, όλοι στην αρχή δοκιμάζουμε και πειραματιζόμαστε μέχρι να καταλήξουμε σε ότι μας αρέσει, μας κάνει και μας βολεύει...

Στο σημείο που έχεις ενώσει το διοξείδιο στην έξοδο του φίλττου, μάλλον θα έχεις περιορισμένη απόδοση στην διάχυση, ειδικά αν μιλάμε για DIY CO2.

Η καλύτερη διάχυση γίνεται μέσω του φίλτρου! Αφού μιλάμε για εσωτερικό φίλτρο, ανοίγεις μια μικρή τρύπα στο κάτω μέρος του φίλτρου και περνάς το σωληνάκι μέσα. Εστω και 1cm να μπει, αρκεί.
Οι φυσαλίδες μπαίνουν στο εσωτερικό του φίλτρου απο κάτω, παραμένουν για πολύ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα μέσα στροβιλιζόμενες στον κάδο με αποτέλεσμα το CO2 να διασπάται στο νερό σε ποσοστό σχεδόν 100%.
Για να δεις τον αριθμό των φυσαλίδων που μπαίνουν μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν απλό φθηνό bubble counter.
Δεν σου λέω να το κάνεις! Σου λέω πως μπορεί να λειτουργήσει πολύ καλύτερα. Γενικά με αυτόν τον τρόπο το αποτέλεσμα που έχουμε σε ότι αφορά την διάσπαση του διοξειδίου και την ανάμιξή του με το νερό είναι δυο- μπορεί και τρείς- φορές καλύτερο απο ότι με την σύνδεσή του στο σημείο που είναι τώρα...
Καλημέρα και σε ευχαριστώ για τα σχόλια/προτάσεις σου!

Πλέον βρίσκομαι σχεδόν 2 εβδομάδες με την παροχή diy CO2. Η παροχή φαίνεται να είναι σταθερή έως τώρα (με βάση τις φουσκάλες που μετράω).
Τώρα σχετικά με την διάχυση, στο σημείο που έχω τοποθετήσει το σωληνάκι σπάνε αρκετά οι φούσκες του αερίου και σίγουρα μεταφέρονται σε όλο το ενυδρείο (είναι οφθαλμοφανές). Επίσης όλα τα φύλλα των φυτών είναι γεμάτα με φουσκάλες. Και πολύ βασικό όλα τα φυτά μεγαλώνουν με πολύ γρήγορο θεωρώ ρυθμό. Ενδεικτικά έχω κλαδέψει ήδη μία φορά φυτά που βγήκαν έξω από το νερό (πήραν ύψος 3-5cm σε ούτε 10 μέρες). Η red tiger lotus έχει βγάλει 3-4 νέα φύλλα. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με ρυθμούς ανάπτυξης, αλλά προς το παρόν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!
Όσον αφορά την επιλογή φυτών, διάλεξα αυτά που μου άρεσαν και δεν είναι τα πιο απαιτητικά που υπάρχουν. Θα δείξει.
Το μόνο που κάπως με απασχολεί είναι μία τριχοειδής άλγη που εμφανίζεται. Προς το παρών δεν ενοχλεί γιατί είναι διάφανες οι τρίχες και δεν πολυφαίνονται! Δεν ξέρω που θα καταλήξει βέβαια. Έχω 8 ώρες φωτισμό και 40-50 φυσαλλίδες/λεπτό χωρίς ψάρια άρα και χωρίς τροφές.
Πάντως άσχετο, αλλά φαίνεται το φυτόχωμα που τοποθέτησα να κάνει φοβερή δουλειά!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Themis_aqua Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ καλο ξεκινημα μπραβο!! Οσον αφορα το διοξειδιο κι επειδη τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα δεν αξιζει να αγχωθεις..με ενα κεραμικο diffuser απεναντι απ την εξοδο του φιλτρου και θα σαι σουπερ..Σκεψου επειδη μου χαλασε ενας ριακτορας που ειχα, ξεθαψα εναν της τροπικα και σε 150 λιτρα τα παει μια χαρα ,βασικα αυτον που εχει και bubble counter https://misirlis-aquarium.gr/5090-%C...249704009.html
Η μεθοδος διαχυσης μεσω φιλτρου εγω πιστευω θα εχει θορυβο,μπορεις βεβαια να κανεις μια δοκιμη,προσωπικα δεν μου αρεσε οταν το χα δοκιμασει..
Γεια σου Θέμη και σε ευχαριστώ για την απάντηση!
Όπως είδες μάλλον τελικά επέλεξα το diy CO2 με ζάχαρη-μαγιά και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Ειδικά αν κρατάει 3+ εβδομάδες έως την αλλαγή μείγματος, που έτσι δείχνει δηλαδή, τότε όλα μια χαρά!
Για την διάχυση, φαίνετα ΟΚ η μέθοδος που έχω επιλέξει. Θόρυβο δεν κάνει γιατί δεν περνάω μάλλον το αέριο μέσω της φτερωτής του φίλτρου. Έχω βάλει και ένα φιλτράκι από τσιγάρο μπροστά και μετά στην έξοδο του φίλτρου και σπάνω καλά οι φυσαλίδες! Έχω παραγγείλει και ένα διαχύτη από Κίνα που αυτές τις μέρες θα έρθει να τον δοκιμάσω και ελπίζω να φτάνει η πίεση που έχω για να δουλέψει σωστά! Βασικά η αλήθεια είναι ότι και με την λύση του εσωτερικού φίλτρου ικανοποιημένος είμαι, απλά ο διαχύτης δείχνει "πιο ωραία" στο μάτι βλέποντας το ενυδρείο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stdev : 26-10-22 στις 09:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02098 seconds with 11 queries