Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 23-10-13, 22:07
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κυριακος/παρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα σας!να συστηθω κατ αρχας,σαν νεος στο φορουμ.Ονομαζομαι Κυριακος και τα τελευταια 4 χρονια μενω μονιμα στην Παρο.
Εχω μια σχετικη μικρη εμπειρια στα ενυδρεια γλυκου νερου(8 χρονια )
σκευτομαι να κανω μια μικρη αποπειρα(μικρη γυρω στα 200 λιτρα)να στησω ενα μεσογειακο ενυδρειο.ο εξοπλισμος που ηδη εχω αυτη τη στιγμη,ειναι:1 fluval 305,1 fluval 105./sub ,skimmer δεν εχω...
εχω σκοπο να αγορασω 2 wave maker,αλλα δεν ξερω για ποσα λιτρα θα πρεπει να κοιταξω....τα 2000lt/h ειναι μια καλη επιλογη κατα τη γνωμη σας..?

Εχω την ευκολια να βρω τα πρωτα υλικα σχετικα ευκολα,μιας και το σπιτι μου απεχει 50 μετρα απο την παραλια(καθαρη παραλια)
Μεχρι στιγμης απο το διαβασμα που εχω ριξει σε σχετικα αρθρα εχω συμπερανει στο περιπου:υποστρωμα αμμου γυρω στα 8-10 cm.
τραγανα που βλεπω ολοι οτι αναφερουν,σε σχετικη ερωτηση που εκαν με τους εδω ψαραδες,μου ειπαν οτι τραγανα θα βρω σε πολυ μεγαλο βαθος(40μ+)οποτε αυτο ειναι λιγακι δυσκολο για να το βρω....βραχοι μεσα απο την θαλασσα ,με οτιδηποτε ζωντανο επανω τους(σπυρογραφους,ανεμωνες,αλγη,κλπ?)
το ενυδρειο βρισκεται σε υπογειο,οποτε ο χωρος εχει σταθερη θερμοκρασια25-28 βαθμους χειμωνα-καλοκαιρι...
οποιαδηποτε βοηθεια και συμβουλη καλοδεχουμενη..!ευχαριστω εκ των προτερων....!
Καλώσήρθες φίλε στην παρέα μας.
Εάν δεν χρησιμοποιήσεις sump τότε καλό είναι να κρατήσεις κανένα εξωτερικό φίλτρο για να βάλεις εκεί άνθρακα και αντιφώσφορο. ΚΑτά τα άλλα ξέχνα τα φίλτρα και ψάξου για σκίμμερ.
Το wavemaker είναι μια καλή αλλά ακριβή επιλογή. Κοίτα για κανένα καλό και αξιόπιστο κυκλοφορητή.
Τραγάνα και μόνο αυτή. Βρες κανένα ψαρά ή πήγαινε εκεί που νετάρουν τα δίχτυα τους. Σίγουρα θα βρείς αρκετά καλά κομμάτια.
Για την άμμο οκ.
Ότι άλλο χρειάζεσαι....εδώ είμαστε....
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01984 seconds with 11 queries