Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 20-10-13, 13:30
Το avatar του χρήστη ineth
ineth Ο χρήστης ineth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2013
Περιοχή: Ελευσίνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Ακούγεται τέλειο. Δεν ξέρω καν γιατί να θέλεις να βάλεις Wavemaker σε μεσογειακό αλλά να έχεις υπόψη σου πως το να βάζεις νερό απο την θάλασσα σε γενικές γραμμές ενέχει κινδύνους αν και μηχανικό προφιλτράρισμα μάλλον θα ελαχιστοποιήσει όποιον κίνδυνο από φερτά υλικά. Καλού κακού βάλε και μια UV στο νερό που προετοιμάζεις. Ωραίο θα ήταν να μας κρατάς ενήμερους για την πορεία σου μια και φαίνεται ενδιαφέρουσα προσπάθεια. Καλώς ήλθες αδερφέ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κυριακος/παρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα σας!να συστηθω κατ αρχας,σαν νεος στο φορουμ.Ονομαζομαι Κυριακος και τα τελευταια 4 χρονια μενω μονιμα στην Παρο.
Εχω μια σχετικη μικρη εμπειρια στα ενυδρεια γλυκου νερου(8 χρονια )
σκευτομαι να κανω μια μικρη αποπειρα(μικρη γυρω στα 200 λιτρα)να στησω ενα μεσογειακο ενυδρειο.ο εξοπλισμος που ηδη εχω αυτη τη στιγμη,ειναι:1 fluval 305,1 fluval 105./sub ,skimmer δεν εχω...
εχω σκοπο να αγορασω 2 wave maker,αλλα δεν ξερω για ποσα λιτρα θα πρεπει να κοιταξω....τα 2000lt/h ειναι μια καλη επιλογη κατα τη γνωμη σας..?

Εχω την ευκολια να βρω τα πρωτα υλικα σχετικα ευκολα,μιας και το σπιτι μου απεχει 50 μετρα απο την παραλια(καθαρη παραλια)
Μεχρι στιγμης απο το διαβασμα που εχω ριξει σε σχετικα αρθρα εχω συμπερανει στο περιπου:υποστρωμα αμμου γυρω στα 8-10 cm.
τραγανα που βλεπω ολοι οτι αναφερουν,σε σχετικη ερωτηση που εκαν με τους εδω ψαραδες,μου ειπαν οτι τραγανα θα βρω σε πολυ μεγαλο βαθος(40μ+)οποτε αυτο ειναι λιγακι δυσκολο για να το βρω....βραχοι μεσα απο την θαλασσα ,με οτιδηποτε ζωντανο επανω τους(σπυρογραφους,ανεμωνες,αλγη,κλπ?)
το ενυδρειο βρισκεται σε υπογειο,οποτε ο χωρος εχει σταθερη θερμοκρασια25-28 βαθμους χειμωνα-καλοκαιρι...
οποιαδηποτε βοηθεια και συμβουλη καλοδεχουμενη..!ευχαριστω εκ των προτερων....!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01599 seconds with 11 queries