Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #275  
Παλιά 14-06-14, 23:39
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ichigo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τις λες και μικρές τις συγκεκριμένες. Και τα μεγάλα guppies δεν τις πλησιάζουν καν. Οι γόνοι πάνε και τα ενοχλούν. Που να ξέρω. Βλέπω κόσμο που λέει ότι πάνε με guppies και δεν έχουν κανένα πρόβλημα και είπα να προσπαθήσω.
H caridina japonica κοινως αμανο δεν αναπαραγονται σε γλυκο νερο οποτε αυτες που πηρες ειναι μονο εισαγωγης και μεγαλες σε μεγεθος ετσι ειναι δυσκολο να φαγωθουν απο ψαρια.

Εαν μιλαμε για neocaridina rcs - red cherry οποτε μιλαμε για γαριδες που ειναι ευκολες στην αναπαραγωγη τους ο γονος που θα βγει θα φαγωθει απο τα περισσοτερα εαν οχι ολα τα ψαρια οπως επισης οι γαριδες μικρες σε μεγεθος θα ειναι στρεσαρισμενες.

Εαν μιλαμε για caridina που ειναι δυσκολοτερες στην αναπαραγωγη τους δεν θα ηθελες με τιποτα να φτασεις μεχρι την γεννα και να δεις να τρωγονται απο shrimp safe ψαρακια.
Ειχα πολλα χρονια γαριδες με ψαρια και η αναπτυξη της αποικιας γαριδων ηταν απογοητευτικη, οταν βγηκαν τα shrimp safe ψαρακια εκανα μια αποικια με 2000 γαριδες.

Θα υπαρξουν και απαντησεις του στυλ (μα εγω τις κραταω και δεν τρωνε μπλα μπλα) αλλα εαν θελεις γαριδες στο ενυδρειο σου δυστηχως τα μωρακια απο τα 100 θα χανεις τα 99. Τωρα εαν το 1-2 γαριδακια που θα μεγαλωσουν και σε 3-4 μηνες δεις καμια 10 σε συνολο το θεωρησεις επιτυχια τοτε μπραβο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
ειχα μονομαχο γαριδες τουλαχιστον 5 μηνες και εβγαλα πολλες γεννες,γιατι εχω ιαθερινες με γαριδες 2 μηνες και βγαζω γεννες κανονικα,και πολλοι αλλοι φιλοι εχουν ακομα και γκαπυ με γαριδες και μεγαλωνουν γεννες κανονικα!!βεβαια το κακο μπορει να τυχει μια φορα και οχι συνεχεια!

υγ/αναλυση δεν θελω!
Ειχα iriatherina την οποια την εβγαλα νεκρη απο το ενυδρειο μου γιατι τις κολλησε το γαριδακι στο στομα.

Εχει μικρο στομα το συγκεκριμενο ψαρι αλλα τον γονο θα τον φανε.

Οπως αναφερα και παραπανω αυτα που γραφω τα εχω ζησει προσωπικα.

Εαν ειστε ευχαριστημενοι με 10-20 παραπανω γαριδακια τοτε εχει καλως...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kifinas : 14-06-14 στις 23:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01637 seconds with 11 queries