Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 02-11-11, 23:05
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή Καταραμένη εξωφθαλμία!

Την εξωφθαλμία την έπαθε το ένα από τα 4 χρυσόψαρα που διατηρώ σε 240 λίτρα . Εκτός από τα ψάρια υπάρχουν και 4 γαρίδες μπαμπού.
-Το ενυδρείο στήθηκε το 2009 και οι μετρήσεις (αμμωνίας, νιτρωδών και νιτρικών είναι πάντα οκ. Ειναι λίγο φυτεμένο και δεν έχω διοξείδιο.
-Τα χαλίκια και το υπόστρωμα δεν τα έχω ενδιάμεσα αλλάξει και πιθανά υπάρχει μπόλικη βρώμα στο βυθό.
-Αλλαγές νερού κάνω κάθε 6-7 ημέρες στο 30% και σιφονάρω πάντα λίγο το βυθό.
Το χρυσόψαρο είναι κόμον και το έχω από το 2008. Είναι το μόνο θηλυκό, αλλά αυτην την εποχή δεν κυνηγιούνται για αναπαραγωγή. Το πρόβλημα εμφανίστηκε πριν λίγες ημέρες και το ενα της μάτι έχει κοκκινίσει και περιμετρικά. Αυτό το έχει ξαναπάθει στο παρελθόν, το αντιμετωπίσαμε, αλλά της εμφανίστηκε παλι. Βέβαια το μάτι δεν είχε επανέλθει στο κανονικό μέγεθος ποτέ. Γενικό πρήξιμο δεν έχει, ούτε άλλα σημάδια πέρα κάποιων λεπιών που πάντα της λείπουν. Η όρεξη και η συμπεριφορά της όπως και τα περιττώματα είναι όλα φυσιολογικά.
οι ενέργειες ήταν οι εξής:

1. Εκανα νηστεία μιας ημέρας, και χθες τάισα με αρακά. Σημερα έριξα λίγη σπασμένη σπιρουλίνα , και θα ξεκινήσω διατροφή με φρέσκα λαχανικά (Η διατροφή είναι φτωχή δυστυχώς με προϊόντα του εμπορίου κόκκοι-νιφάδες που κάποια θα έχουν χάσει τις βιταμίνες τους) Υποψιάζομαι δηλ έλλειψη βιταμίνης Α. Ταίζω μόνο κάθε πρωί και λίγο.
2. Εβαλα αλάτι, για την οσμωτική πίεση και τα αέρια που πιθανά δημιούργησαν τα 2 εξωτερικά φίλτρα σε συνδυασμό με προσφατη αλλαγή νερού. Κάπου διάβασα κάτι τέτοιο αλλά μπορεί και να σφάλω...
3. Εβαλα ταυτόχρονα πιμαφίξ στην περίπτωση που υπάρχει βακτηριδιακή μόλυνση. Εχω χάσει μια γαρίδα μπαμπού τελευταία αλλά μπορεί να κρύβεται κάπου αλλάζοντας το εξωτερικό της. Το αλάτι και το πιμαφιξ έπεσαν από προχτές, αλλά δεν βλέπω ακόμη βελτίωση....
Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να αναγνωρίσω τα αίτια για να πράξω αναλόγως. Τραυματισμός? βακτηριακή μόλυνση? Αέρια στο νερό?
Οι φωτογραφίες ίσως δείχνουν και το φούσκωμα όλης της επιφάνειας γύρω από το μάτι.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PB020514.jpg
Εμφανίσεις:  337
Μέγεθος:  29,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PB020506.jpg
Εμφανίσεις:  346
Μέγεθος:  48,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01651 seconds with 12 queries