Θέμα: Full Planted
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 17-07-07, 16:30
Το avatar του χρήστη spirosta
spirosta Ο χρήστης spirosta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Αθήνα-Καλλιθέα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Λοιπόν: Δικιά μου γνώμη... Μην βιαζεσαι και μην κάνεις αότομες αλλαγές. Ήδη λες ότι έχεις πρόβλημα σε άλλα post.
Από εκεί και πέρα...
-> με 0,25W/λίτρο μην περιμένεις πολλά. Για αρχή ένα 0,6 watt/λίτρο θα ήταν μια χαρα με αρκετά φυτά. Δηλαδή θες τουλάχιστον άλλη μία 30 άρα λάμπα ή άλλα 30-40Watt σε λάμπες. Πρώτα δηλαδή δες τι θα κάνεις με αυτό και βλέπεις.
-> Co2 είσαι οριακά για diy. Και φυσικά μία κανονική φιάλη 2 κιλών με μανομετρα και βελονοιδή θα σε βγάλει για 6-12 μήνες ανάλογα την χρήση.
->Σκέψου σοβαρά αν θεςε να είσαι ακόμη πιο σωστός PH controller με μαγνητική βαλβίδα. Μην έχεις άγος πόσο co2 θα εισάγεται στο νερό.
->Σε φυτά όπως έχω ξαναπεί και αλλού καλύτερα να πας σε εύκολα-μέτρια φυτά. Δεν γνωρίζω και πολλά αλλά κάποιος άλλος θα μπορεί να σου πει καλύτερα. Με τα 0,6W/λ που σου προτείνω μπορείς να φτιάξεις μια τεράστια ζούγκλα από φυτά εύκολα-μέτρια μαζί με co2.
->Λιπάσματα καλά είναι τα seachem. Δεν υπάρχουν μόνο αυτά αλλά τα προτείνουν πολλοί. Εγώ προσωπικά έχω σίδηρο και πολυλίπασμα της tropical. Ξεκινάς εσύ με κάποια πολυλιπάσματα και βλέποντας και κάνοντας. Προσοχή στις δοσολογίες. Ξεκίνα με το 1/4 των αναφερώμενων και βλέπεις τι ανάγκες θα έχουν.
__________________
Μια φορά και έναν καιρό...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01447 seconds with 11 queries