Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 10-01-15, 17:51
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
χωρις να σε στεναχωρησω, φτιαξατε με εντελως ακαταλληλο υλικο τη λιμνη.
1ον. ο ασβεστης εχει την ιδιοτητα να τρωει το σιδερο, οποτε καποια στιγμη στο μελλον θα καταστρεψει και το πλεγμα.

2ον. η λασπη (χαρμανι) για σοβα, ειναι μονο για σοβα και για μερεμετια και για τιποτα αλλο. δεν εχει αντοχη σε πιεσεις, ουτε φερουσες ιδιοτητες , ειδικα αν εχεις βαλει σε λαθος αναλογια τα υλικα (πολυ ασβεστη) τοτε αχρηστευεται πολυ συντομα στην διαφορα θερμοκρασιας (σκαει γρηγορα-κανει ρωγμες).

3ον. κατα τη γνωμη μου, θα επρεπε να γινουν τα τοιχεια με μπετο, 20 εκατοστα παχος και διπλο πλεγμα (αν ειναι το απλο) η μονο πλεγμα ενισχυμενο (με 8αρι σιδερο).

οσες δεξαμενες εχω κατασκευασει (π.χ. με διαστασεις 10μ*5π*2υ), τα σχεδια δινουν διπλο σιδερωμα με 10αρι σιδερο, 25αρι τοιχειο και ενισχυμενο μπετο.

μου φαινεται πολυ απιθανο να εκατσε ο πατος και να ειναι εκει η διαρροη.


Χρήστο καλησπέρα ,δεν σε ήξερα πιο πριν να σε ρωτησω . Τώρα ότι έγινε έγινε ... Δεν βάλανε ασβέστη μέσα μόνο πλαστικοποιητή (οι μάστορες) , βεβαια μπετόβεργες δεν έχουμε αλλα διπλό πλέγμα με μικρό κουτάκι . Θα δείξει η πορία ... Τώρα αν δεις την ρογμή πές μου τι προτείνεις να κάνουμε?

Σε ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01572 seconds with 11 queries