Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 04-04-14, 11:38
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήρες τα μαυροκίτρινα σκαλάρια που είχα ; Την έκανες φίλε μου, πολύ τσαμπουκάδες, αλλά γεννάνε και συνέχεια.
Οχι απλά πανέξυπνα, γάτες, αλλά και κοινωνικά, έτρωγαν από το χέρι μου, αλλά αυτά τα συγκεκριμένα πολύ τσαμπουκάδες βρε αδερφέ μου
Ρε Τάκη αυτό το ζευγάρι που πείρα και μου είπαν πως ήταν δικά σου είναι ένα ζευγάρι κοι


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κοπαδιασμα σε πολλα ειδη κιχλιδων που ζουν σε κοπαδι, καταργειται οταν δημιουργειται ζευγαρι που παει για αναπαραγωγη.
Επισης κοπαδιασμα για πολλα ειδη κοπαδοψαρων, δημιουργειται μονο οταν υπαρχει εξωτερικος κινδυνος ή μετακινηση.
Τα αγγελοψαρα ειναι κοπαδοψαρα.
Αν δεν βλεπουμε στο ενυδρειο κοπαδιασμα, οφειλεται σε αλλους λογους και οχι στο ψαρι.
Οταν κραταμε ενα κοπαδοψαρο σε αναλογικα μικρο ενυδρειο, δεν θα δουμε κοπαδικη κινηση, παρα μονο αν τρομαξει θα δουμε να χωνονται ολα μαζι σε καμια γωνια του ενυδρειου, Αυτο φυσικα δεν ειναι κοπαδιασμα προς θεαση, αλλα προς αποφυγην.
Την διατηρηση τους σε ομαδα στο ενυδρειο, την τηρουμε για αλλους λογους περισσοτερο, κατι που και παλι δεν μας εξασφαλιζει τιποτα, αφου μεγαλο ρολο στη συμβιωση παιζουν οι χαρακτηρες των εκαστοτε ψαριων, ιδιως αν ειναι κιχλιδες που εχουν μεγαλυτερη νοημοσυνη.

Κοπαδια αγγελοψαρων:





-------------------------

Ενα παραδειγμα απο το κοπαδιασμα ενος αλλου γνωστου κοπαδοψαρου, που γινεται σε ενυδρεια διαφορετικων διαστασεων και αριθμου ατομων.
Στο πρωτο ενυδρειο τα διατηρεις ζωντανα (καλως εχοντων των πραγματων), στο δευτερο μπορεις και να κανεις παρατηρηση της συμπεριφορας τους.
Σκεφτειτε τα ενυδρεια και τα ψαρια, σε αναλογια διαστασεων αγγελοψαρων. Ειναι το ιδιο πραγμα.

6 καρδιναλιοι σε 22 λιτρα
BORKED


100 καρδιναλιοι σε 500 λιτρα
BORKED
Σπύρο σίγουρα στο φυσικό τους περιβάλλον ζουν σε κοπάδια, όπως και το 90% των ψαριών που υπάρχουν. Στο ενυδρείο υπάρχουν πολύ παράγοντες που πρέπει να συντελέσουν για να επιτευχθεί αυτό. Συμφωνούμε στο ότι είναι θέμα χαρακτήρα του ψαριού όπως είπα και εγώ παραπάνω.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01706 seconds with 11 queries