Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 14-09-16, 09:38
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 11panos04 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασα την παραπομπη,και μπορω να πω οτι τα καταλαβα,αλλα μου γεννηθηκαν καποιες ερωτησεις.

Πρωτον: Απ ο τι καταλαβα τα αμμωνιο/αμμωνια/νιτρωδη ειναι τοξικα για τα ψαρια,παρ ολο που τα φυτα τη βγαζουν περα μ αυτα,γι αυτο πρεπει να χουμε τα βακτηρια που τα κανουν νιτρικα,τα οποια ειναι φαγάκι για τα φυτα. Επισης απο παλιο θεμα που ξεκινησα με τις αρχικες παραμετρους του ενυδρειου μου,καταλαβα οτι τα νιτρωδη(ΝΟ2) πρεπει να ειναι 0 και τα νιτρικα(ΝΟ3) κατω απο 25 κι οσο πιο κοντα στο μηδεν τοσο καλυτερο.Επισης στρωσιμο σημαινει οτι τα αμμωνιο-αμμωνιες και νιτρωδη την εκαναν κι υπαρχουν μονο νιτρικα.Η ερωτηση μου ειναι,αφου τα νιτρικα χρειαζονται,τοτε γιατι τα δομικα τους υλικα,που ειναι τα νιτρωδη,πρεπει να ειναι μηδεν;;;Εαν τα νιτρωδη ειναι μηδεν,λογικα τα nitrobacter δεν εχουν τί να μετατρεψουν σε νιτρικα.Επομενως,λογικα,μεσω ταισματος,περιττωματων κι αναπνοης των ψαριων πρεπει εστω για λιγο οι τιμες NH3 και NO2 να εχουν τιμη πανω απ το 0, προκειμενου να υπαρξουν τα Nitrosomonas και Nitrobacter,αρα λογικα δε μπορει να ειναι μηδεν.

Δευτερον: Γιατί ονομαζεται "κυκλος του αζωτου";;;Απ ο τι διαβασα ειναι μια διαδικασια με αρχη και τελος.Στο σημειο δλδ που τα νιτρικα γινονται φαι για τα φυτα δε συνεχιζεται κατι,ωστε να ξαναφτασει το πραγμα στην αρχη,δλδ στο αμμωνιο/αμμωνια.

Φιλικα
Ολα αυτά γίνονται σε πολύ μικρό χρόνο και εσωτερικά στα υλικά του φίλτρου. Ο κύκλος είναι κύκλος γιατί την τροφή που τρώνε τα ψάρια τη μεταβολίζουν και την αποβάλλουν ως απόβλητα όπως ακριβώς κι ο άνθρωπος. Αυτά λιώνουν στο νερό και δημιουργούν αμμωνία. Αν η ιχθυοφόρτωσή σου είναι ιδανική το νερό με τη συνεχή κυκλοφορία περνάει μέσα απ τα υλικά του φίλτρου κι εκεί γίνεται η μετατροπή της αμμωνίας σε νιτρώδη και πριν καν βγει το νερό απ την έξοδο του φίλτρου πάλι εσωτερικά τα νιτρώδη γίνονται νιτρικά, όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι το φίλτρο έχει στρώσει. Αρχή και τέλος δεν έχει γιατί τα φυτά δεν μπορούν να απορροφήσουν την αμμωνία και τα νιτρώδη, αυτά τα κάνει το φίλτρο, οπότε βγαίνουν συνέχεια στο νερό απ την έξοδο του φίλτρου νιτρικά, αυτά συσσωρεύονται γι αυτό πριν γίνουν αρκετά κι επικίνδυνα για τα ψάρια κάνουμε τις αλλαγές του νερού. Ακόμα και στις περιπτώσεις που τα φυτά είναι αρκετά και τα νιτρικά μηδενίζουν τα φυτά δεν αναπτύσσονται, το φαί όμως για τα ψάρια όπως κι η αναπνοή τους αμμωνία παράγουν οπότε γίνεται ένας κύκλος, απλά σ αυτές τις περιπτώσεις οι φυτεμένοι ρίχνουν εξτρά νιτρικά με λιπάσματα για να υπάρχει φαί για τα φυτά σε ποσότητες τέτοιες όμως ώστε να μην ξεπεράσουν τα 15ppm περίπου, εγώ για παράδειγμα τα κρατάω στα 10 με την προσθήκη νιτρικού καλίου έτσι ώστε ούτε τα ψάρια να μην επιβαρύνονται αλλά ούτε και τα φυτά να μένουν χωρίς τροφή.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01696 seconds with 11 queries