Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 12-09-16, 10:45   #1
Παραμετροι
 
Το avatar του χρήστη 11panos04
11panos04
Member
Εγγραφή: 21-05-2016
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 151

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
11panos04 Ο χρήστης 11panos04 δεν είναι συνδεδεμένος 12-09-16, 10:45
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημερα σας.Το ενυδρειο μου αυτη τη στιγμη εναι στημενο οπως θα μεινει κι αργοτερα.Η μονη προσθηκη που θα ηθελα να κανω ειναι καμμια πετρα,απλως περιμενω να μπει η καταλληλη.

Απο το σαββατο το μεσημερι εχω μπολι οπως μου ειπατε στο φιλτρο,καί οξυγονο πλεον που διαβασα πρωτον οτι κανεει καλο στα βακτηρια και δευτερον γιατι ειχα θεμα με τον παφλασμό του φιλτρου,οποτε το εβαλα ολο μεσα κι εχω οξυγονο,το οποιο κλεινει μονο τις ωρες υπνου το βραδυ,το πρωι λειτουργει.Ετσι κι αλλιως ο μονομαχος που διαβασα αναπνεει κι αερα ειδα,οποτε αυτες τις ωρες δε θα χει θεμα πιστευω,το νερο θα οξυγωνωνεται ολη μερα απο την αντλια.Εκανα τεστακι πριν λιγο και τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:

pH: 7,6
KH: 15
GH: 14
NO2: 0
N03: 0
CL2: 0

Πώς προχωραω απο εδω και περα;;; Απ ο τι ειδα στο χαρτακι τα kh και gh πρεπει να ειναι πιο χαμηλα,και το ph πρεπει να κατεβει κι αλλο,αν θελω να βαλω μονομαχο που σκεφτομαι.Το νερο ειναι το ιδιο απο πεμπτη που εκαναατο στησιμο με υποστρωμα φυτεματος,εβαλα κ τις ριζες,τις μος στα ξυλα και κανα δυο βαλισνεριες.Θελω να βαλω μερικα ξερα φυλλα,που ρωτησα σ αλλο θεμα,κατω,να μαλακωσει λιγο το νερο και να δωσει πιο φυσικη εικονα.Εσεις τί μου προτεινετε απο δω και περα;;;

Και μια ερωτηση,μιας που σας βρηκα. Η γενικη σκληροτητα κι η ανθρακικη σκληροτητα,τα gh κ kh, τί σχεση εχουν μεταξυ τους,πώς συνδεονται με το ph και κατα ποσο επηρεαζουν αυτο που ακουω συχνα ''μαλακο και σκληρο νερο'';;;Η σκληροτητα του νερου,σκληρο η μαλακο,δεν επηρεαζεται δλδ απο το ph μονο;;;Αν θελετε να με παραπεμψετε και καπου να τα διαβασω,οσο πιο απλα γινεται,πολυ ευχαριστως.

Φιλικα
Εμφανίσεις: 2894
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01513 seconds with 12 queries