Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 11-08-16, 13:35
Mateo Ο χρήστης Mateo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2016
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή Μεσογειακό 288lt

Χαιρετώ την παρέα.

Είχα ξεκινήσει πριν πολλάαα χρόνια ένα μεσογειακό, με τσιπούρες από το βασιλόπουλο. Αργότερα έβαλα και μερικά ψαράκια από τράτες. Ολα αυτά με πρωτόγονα μέσα, ελάχιστες πληροφορίες (πριν το internet) αλλά με πολύ μεράκι.

Μετά από τις θαυμαστές προσπάθειες των παιδιών εδώ ιδιαίτερα της "σταγόνας" και της "ανηψιάς", αρκετό διάβασμα και σκέψη, ετοιμάζω κι εγώ το μεσογειακό μου περίπου 300 λιτρα.

Οι διαστάσεις μου θα είναι 120 Χ 40Π Χ 60Υ.
Θα φτιαχτεί εξωτερικό sump στο μπαλκόνι, γιαυτό έχω ανοίξει τρύπα που πέρασα 75mm σωλήνα, ελπίζω να χωρέσουν τα πήγαινέλα...

Έχω προβλέψει τρύπες (βλ σχέδιο):
1-2 υπερχείλιση Φ40 (1 βασική ρυθμιζόμενη ροή και μια εφεδρική)
3 - Φ20 επιστροφή
4 - Φ20 άδειασμα / αλλαγές

Το σύστημα θα υποστηρίζεται από skimmer, πιθανότατα το DELTEC SC1351 και αντλία λέω για την EHEIM compact+ 3000

Ερωτήματα:
1)Συμφωνείτε με τις τρύπες / υπερχείλιση;
2)Χρειάζεται ρεακτορας από την αρχή;
3)Επειδή για την ώρα το σχεδιάζω χωρίς καπάκι - rimless θα ήθελα να αποφύγω τα power heads καθώς μου φαίνονται άσχημα, ειδικά τα καλώδια που βγαίνουν έξω.
Υπάρχει άλλος τρόπος να πετύχεις κυκλοφορία πχ με μια επιπλέον αντλία closed loop ή ενισχύοντας τη βασική ανλτία επιστροφής και μοιράζοντας τη ροή;

Να ξεκινήσω και βλέποντας και κάνοντας, ή να κάνω κάποιες επιπλέον τρύπες τώρα που είναι εφικτό;

Στόχος είναι αργότερα να μπει και κάποιο arduino που θα συντονίζει τις διάφορες λειτουργίες.


Να είστε καλά.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aqu.gif
Εμφανίσεις:  460
Μέγεθος:  21,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01564 seconds with 12 queries