Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 11-08-11, 20:57
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή 9/6/2011 Cambodian multi CT x Traditional PK Female

Μετά απο 3 αποτυχημένες προσπάθειες σε 10 , 10 και 40 λίτρα αποφάσισα να προσπαθήσω με τον ''ταυλανδέζικο τρόπο''.

Για δοχείο αναπαραγωγής χρησιμοποίησα μια μπλέ λεκάνη 30 εκατοστά διάμετρο και 10 εκατοστά βάθος.



Ο αρσενικός είναι ο κύριος Αρνί , ένας κοινός cambodian multicolor crown tail.

Η αραβωνιάρα είναι ''wild type'' traditional PK female (ευχαριστώ Joep και Maverick για την αναγνώριση)



Το ζευγαράκι εισήχθηκε την ίδια ώρα στη λεκάνη στις 8/6/2011

Η ''δουλειά'' ολοκληρώθηκε στις 9/6/2011




Το θηλυκό απομακρύνθηκε όταν έχασε την μπυροκοιλιά της και ο κύριος της σβούριζε τη μια καρπαζιά μετά την άλλη. Δυσκολεύτικα τα μάλα να απομακρύνω την θυληκιά χωρίς να χαλάσω τη φωλιά (κάτι το οποίο δεν είχα σκεπτεί και υπολογίσει).

Ο μπαμπάς επιμελώς κατάφερε να κρατήσει καμιά 100στί αυγά μέχρι την εκόλαψη. Μόλις οι μπέμπηδες άρχισαν να κολυμπάνε ο πατέρας-τέρας απομακρύνθηκε και τα νιάνιαρα μεταφέρθηκαν σε 40λιτρο Ikea με ένα μικρό φιλτράκι και φίλτρο σπόγκου που τέθηκαν σε λειτουργία καμιά 10αριά μέρες αργότερα.



Τον 1ο μήνα τάισα μόνο 8-9 φορές κρόκο αυγού και νεακοληφθήσα αρτέμια. Η 1η αλλαγή νερού στο δοχείο με τα μικρά έγινε μετά απο 15 μέρες απο τη στιγμή που είχαν αρχίσει το κολύμπι.

Τώρα είναι 2 μηνών και έχουν διασωθεί πάνω απο 50. Είναι αργά στην ανάπτυξη και ταίζονται με μίγμα 5 τροφών που έχω κάνει σκόνη σε γουδί.
Φωτογραφίες απο τα μικρά απο το Σεπτέμβριο μιας και έχω δανείσει την καλή φωτογραφική μηχανή και με την μάπα που έχω τώρα δεν ξεχωρίζει η βούρτσα απο τον σκατζόχοιρο.

Φιλικά και με εκτίμηση
Στέφανος.-
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01834 seconds with 11 queries