Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 10-08-06, 18:01
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή Αναλογία sera-tetra...

Το θέμα αφορά το αντιχλώριο....Πάντα χρησιμοποιούσα αντιχλώριο της sera το aqutan το οποίο στο πίσω μέρος στις οδηγίες λέει στις αλλαγές νερού 5ml ανά 20 λίτρα νερού.Καλά μεχρι εδώ...
Πρίν 20 μέρες βρήκα ένα μεταχειρισμένο ενυδρείο και αγόρασα για ένα φίλο,όπου μαζί με το ενυδρείο ο τύπος έδινε και όλα μα όλα τα υπόλοιπα (κυκλοφορητές,αεραντλίες,αντιχλώρια και χίλια δυό άλλα φάρμακα πού ούτε που ξέρω τι κάνουν και οι οδηγίες είναι στα κινέζικα...).Μου έδωσε λοιπόν και 250ml αντιχλώριο της tetra,το Aquasafe...πιστεύω όλοι το ξέρετε,όπως και το aqutan της sera.Το aquasafe όμως λέει δοσολογία 5ml ανα 10 λίτρα νερού.και είναι και πολύ πιο πυκτό από το aqutan....από όψη και οσμή πάντως είναι ολόϊδια.
Τί γίνεται τελοςπάντων,μας κοροιδεύουνε???
Επειδή μου τελείωσε το aqutan και θα χρησιμοποιήσω το aquasafe,να ρίχνω όσο έριχνα και με το aqutan γιατί το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο ή να ακολουθήσω πιστά τις οδηγίες της tetra.
Παρεπιπτόντως αυτό γίνεται σχεδόν σε όλα τα προϊόντα κάθε εταιρείας,το γεγονός ότι στο ίδιο προϊόν απο διαφορετικές εταιρείες η δοσολογία διαφέρει.....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02002 seconds with 11 queries