Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 25-06-17, 11:04
Το avatar του χρήστη Konstantin
Konstantin Ο χρήστης Konstantin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2017
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή Υπόστρωμα σε φυτεμένο.

Καλησπέρα στην παρέα, ξεκίνησα με ένα ενυδρείο με Guppies & δυο Bristlenose 120 lt (μήκος 100 Cm /βάθος 30 Cm )με βυθό από πέτρες λάβας, εξωτερικό φίλτρο της astro, μια ρίζα & κερατόφυλλο στην επιφάνεια.
To οποίο πάει απροβλημάτιστα με γέννες και από τα δύο είδη, απλά με αλλαγές 15% ανά 7 ημέρες.

Έπεσε στα χέρια μου ένα Rio Juwel 180 από παιδί μέσα στο Forum σε άριστη κατάσταση με προίκα Cardinal Tetra, μια κιχλίδα Ramirez και μερικά Cory Catfish.
Το φίλτρο είναι το κλασικό της Juwel, στο οποίο έχει αντικατασταθεί η αντλία με μια 1000Lt/min στο οποίο έχω αφήσει ένα σφουγγάρι χαμηλά & το υπόλοιπο το έχω γεμίζει με βιολογικό υλικό.
Πήρα μερικά εύκολα φυτά , Rotala Rotundifolia, Staurogyne sp. Bihar, Vallisneria Americana, Hygrophila Lacustris, Echinodorus Cordifolius, Anubias barteri, ένα θηλυκό Ramirez & μερικά Cory ακόμα.

Η ερώτηση μου είναι αν αξίζει να αλλάξω το υπόστρωμα από λευκή άμμο σε χαλίκι με οργανικό υπόστρωμα από κάτω ή αν τα φυτά θα την παλέψουν με ταμπλέτες βυθού στην άμμο?
Και αν γίνει η αλλαγή θα την παλέψουν τα Cory & oι κιχλίδες ?
Κράτησε κανείς εδώ εύκολα φυτά σε άμμο χωρίς ιδιαίτερα θέματα ?

Να πω ότι το ενυδρείο έτρεχε καιρό και η άμμος μεταφέρθηκε μέσα στο ενυδρείο, χωρίς να στεγνώσει απλά δεν το σκέφτηκα σωστά & αφαίρεσα με μια απόχη τα περισσότερα σαλιγκάρια & το γέμισα με νερό δικτύου, το αντιχλώριο το έβαλα μέσα στο ενυδρείο οπότε ίσως ο βυθός να τράβηξε ένα ζόρι.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19457820_10209802387598993_2021797418_o.jpg
Εμφανίσεις:  183
Μέγεθος:  50,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02683 seconds with 12 queries