Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 05-02-07, 20:48
moby Ο χρήστης moby δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2007
Περιοχή: Δυτικά Προάστια
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Λίγο μπερδεμένος με το στρώσιμο.

Καλησπέρα και καλός σας βρήκα .

Είμαι και εγώ ένας πρόσφατος κάτοχος ενός ενυδρείου 80lt. Μόλις το παρέλαβα το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν μία αναζήτηση στο Google και έπεσα πάνω σε αυτό το forum. Ανακουφιστικά αρκετά που υπάρχει στο Internet αυτός ο χώρος με κόσμο που μπορεί να δώσει συμβουλές γιατί παλαιότερη απόπειρα με ένα ενυδρείο 120lt και ένα χρυσόψαρο είχε ως αποτέλεσμα το χρυσόψαρο να μην κλείσει 24 ώρες ζωντανό και το ενυδρείο 48 ώρες στο σπίτι μου.

Διαβάζω αρκετό καιρό το forum αυτό και τώρα βρίσκομαι στην διαδικασία του στρωσίματος. Επειδή δεν είχα αρκετή αυτοπεποίθηση απευθύνθηκα σε κατάστημα pet shop. Εκεί μου έδωσαν αντιχλόριο και βακτηρία για να στρώσω το ενυδρείο. Έχουν περάσει περίπου 10 μέρες και εγώ συνεχίζω την κούρα που μου συνέστησε ο πωλητής. Σήμερα πήρα test για να μετρήσω NH4, NO2 και PH. Τα αποτελέσματα ήταν κάπως απογοητευτικά. Ενώ το test αμμωνίας έχει πιο ανοιχτό χρώμα και από 0 mg/l το PH και το ΝΟ2 είναι πιο σκούρα από το μέγιστο της κλίμακας. Συγκεκριμένα

ΝΗ4 = 0 mg/l
pH > 7,6
NO2 > 1 mg/l

Ολο το set είναι της JBL και πιστεύω ότι ακολούθησα κατά γραμμα τις οδηγίες.

Οι 10 μέρες είναι εύλογο χρονικό διάστημα να στρώσει το ενυδρείο δεδομένου ότι ήδη παρέχονται βακτηρία; Τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να δω κάποια ενθαρρυντικά αποτελέσματα ;
Χρειάζονται αλλαγές νερού κατά τη διάρκεια του στρωσίματος;
Μήπως θα έπρεπε να προσθέσω και αμμωνία.

Το ενυδρείο δεν έχει μέσα ούτε φυτά ούτε ψάρια, μόνο χαλίκι.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγνώμη αν σας κούρασα αλλά είμαι πολύ μπερδεμένος με το όλο θέμα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01485 seconds with 11 queries