Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 15-11-11, 19:26
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ioanna.bar Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα αναφερθώ και σε ένα άλλο παράδειγμα.
Κάποιος πήρε ένα χρυσόψαρο να στρώσει το ενυδρείο του (γιατί προφανώς του φάνηκε η εύκολη λύση)
και πολλοί από δω μέσα τον "φάγατε" για τον μακάβριο αυτό τρόπο και πολύ καλά κάνατε κατά την άποψή μου.
Κάποιος άλλος ξεκίνησε αναπαραγωγή ενός είδους και αφού γεννήθηκαν τα μικρά, τότε αναρωτιόταν τι τροφή να αγοράσει και πως να τα φροντίσει,
χωρίς προφανώς να γνωρίζει τι τεράστια ευθύνη είναι να έχεις νεογέννητα.
Τελικά από τα μικρά φυσικά δεν επέζησε κανένα, παρ' όλα αυτά δέχθηκε συγχαρητήρια από τα μέλη του forum για αυτήν του την προσπάθεια.

Και ρωτάω εγώ τώρα...
Γιατί είναι "εντάξει" να σκοτώνεις με την άγνοια σου και το ότι δεν προετοιμάστηκες κατάλληλα δεκάδες μικρά, αλλά είναι τρομερά μακάβριο να σκοτώνεις ένα χρυσόψαρο?

Τα παραδείγματα που αναφέρω εδώ τα έχω διαβάσει, δεν θυμάμαι που και πότε ακριβώς και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να θίξω και να προσβάλω κανέναν
και ούτε κάνω παρατήρηση σε κανέναν συγκεκριμένα, απλά θέλω να καταλάβω το γενικότερο σκεπτικό.

Εγώ προσωπικά δεν θα ξεκινούσα αναπαραγωγή χωρίς να έχω τον απαραίτητο εξοπλισμό και γνώσεις και δε θα δεχόμουν απάντηση του τύπου "έκανα ότι καλύτερο μπορούσα αλλά δυστυχώς..."
γιατί προφανώς το ότι καλύτερο μπορούσες δεν ήταν αρκετό για τα ψάρια και τα μικρά τους.
ιωαννα δεν θα επρεπε να τον φαμε που τυραναει ενα χρυσοψαρο??
λογικα θα απαντησεις ναι

επειτα σε μια γεννα που πολλες φορες δεν ειναι στο χερι μας να γινει η να μην γινει υπαρχει ο κινδυνος τα μικρα να μην ζησουν ειτε επειδη δεν τρωνε ακομα και την καταλληλη τροφη ειτε επιδη τα τρωνε οι γονεις τους απο την φυση τους ειτε το ενυδρειο δεν εχει τις καταλληλες συνθηκες συγκατοικους κτλ για να επιβιωσει ο γονος...

αυτο που θελω να πω ειναι το εξης...
εμεις εδω σκοπο εχουμε να λεμε τις εμπειριες μας οι ακομα παλιοτεροι και σαφως πιο γνωστικοι να σου δινουν καποιες συμβουλες και στην τελικη να αλληλοβοηθιομαστε μεσα απο τις εμπειριες που εχουμε απο τα ψαρια που κραταμε..
ουτε θελουμε να αποθαρρυνουμε καποιον απο το χομπυ ισα ισα αλλωστε βεβαια μεσα σε ενα φορουμ υπαρχουν πολλοι διαφορετικοι χαρακτηρες και δυστυχως το υφος του γραπτου λογου καταλαβαινεται πιο δυσκολα απο οτι του προφορικου...
τα σημεια που τονιζω ειναι γιατι σε αυτα θελω να απαντησω οχι για να σου κανω καποια παρατηρηση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 15-11-11 στις 20:08
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01702 seconds with 11 queries