Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 28-07-10, 08:12
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis315 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,
το πρόβλημα μου είναι πως το ενυδρείο τρέχει εδώ και 3 μήνες, χθές είχα και την πρώτη μου γέννα, αλλα δεν λένε να αναίβουν τα ΝΟ3 με αποτέλεσμα να αναιβαίνει η αμμωνία. Έχω 2 φίλτρα της EHEIM ενα εξωτερικό (2213) και ένα εσωτερικό (2010). Τι μπορεί να φταίει; Η αμμωνία είναι στο 1-2 ppm καθε βδομάδα που κάνω αλλαγή νερού για να το κραταω σε χαμηλά επιπεδα κάνω πάνω απο το 50% και τα ΝΟ3 είναι μόνιμα στα 5 ppm ενώ και τα 2 φίλτρα είναι σχεδόν πεντακάθαρα... Τα NO2 είναι μηδενικά, τί μπορεί να φταίει; Είναι δυνατόν να μήν έχουν στρώσει ακόμα μετά απο 3 μήνες; Εντομεταξύ στην άμμο είναι γεματο βρωμιές (ακαθαρσίες). Μήπως αυτά οφείλονται για την ανοδο της αμμωνίας καθώς δεν φεύγουν με την αλλαγή νερού; (δεν έχω σκούπα βυθού)
Για να αντιμετωπίζεις την μη ύπαρξη νιτρικών για τόσο μεγάλο διάστημα, πάει να πει ότι κάτι δεν πάει καλά με τα φίλτρα σου... και εξηγούμαι:
1. Τϊ υλικά έχεις μέσα?
2. Αυτό που πιστεύω όμως είναι ότι τα "καθαρίζεις" με λανθασμένο τρόπο. Μήπως με νερό της βρύσης? Αν ναι, τότε κάθε φορά καταστρέφεις ότι κτίστηκε μέχρι τότε. Το φίλτρο και τα υλικά του, τα καθαρίζουμε πάντοτε με νερό από το ίδιο μας το ενυδρείο. Λινκ
3. Θα σε συμβούλευα επίσης να μην ενοχλείς τα φίλτρα σου τόσο συχνά. Κυρίως τα εξωτερικά φίλτρα με χαμηλή υχθιοφόρτωση, μπορούν να εργάζονται χωρίς συντήρηση για αρκετούς μήνες. Αυτό που θα αλλάζεις είναι μόνο το ενυδρειακό βαμβάκι στο άνω στρώμα των υλικών του φίλτρου (όχι κάθε εβδομάδα πάντως). Τα υπόλοιπα υλικά τα καθαρίζουμε όταν παρατηρήσουμε μειωμένη ροή.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01588 seconds with 11 queries