Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 21-11-07, 16:09
Το avatar του χρήστη Giannis-Patra
Giannis-Patra Ο χρήστης Giannis-Patra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή DIY ενυδρειο.Μηπως εχω κανει βλακεια?

Καλησπερα σε όλους σας.Μετα απο πολλά χρονια ερασιτεχνικης ''τρελας'' με ενυδρεια αποφασισα να φτιάξω ενα μόνος μου γιατι το ειχα σαν ένα ανεκπληρωτο όνειρο. Οι διαστάσεις του θα είναι 120Χ40Χ40 cm με 8mm πάχος και κόντρες πανω και κάτω 5cm στο ίδιο πάχος (8 mm).Πηρα τα τζάμια την προηγούμενη εβδομαδα.Χθές αποφασισα να το ξεκινήσω.Πήρα την κόλλα της Bison από το Praktiker (4,30 ευρω).Γράφει οτι είναι 100 % καθαρή και κατάλληλη για ενυδρεία.Καλή ειναι?Την εχει χρησιμοποιήσει κανεις?Χρησιμοπιήσα τις οδηγίες στο Site του κυρίου Τσαμη http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ataskEnydr.htm
Κόλλησα λοιπόν ταινία ώστε να αποφύγω τις δαχτυλιές και την ξεκόλλαγα μετά απο κάθε κόλλημα τζαμιού.Στις οδηγίες του site κάπου λεει ''Αν θελήσουμε να ενισχύσουμε τις κολλήσεις του ενυδρείου μας περνάμε πάλι μια γραμμή σιλικόνης στην εσωτερική πλευρά των γωνιών και κατόπιν περνάμε το δάχτυλο μας από πάνω σε μια σταθερή και κίνηση, από τη βάση προς τα πάνω. Επειδή υπάρχει κίνδυνος να κάνουμε το ενυδρείο μας χαλια, από το «δαχτύλιασμα», έχουμε προνοήσει να κολλήσουμε ξανά ταινία σε απόσταση 3 χιλιοστών από την εσωτερική πλευρά των γωνιών, κατά μήκος τους και με φορά προς τη βάση, έτσι ώστε να μην έχουμε δυσάρεστα αποτελέσματα . Μόλις τελειώσουμε την ενίσχυση της εκάστοτε γωνίας με αυτό τον τρόπο, τραβάμε και ξεκολλάμε αμέσως την ταινία γιατί η σιλικόνη θα «τραβήξει» και μετά... κλάψε με μάνα...'' αλλα έκανα την εξής βλακεία: δεν έβαλα ταινιά πριν ενισχύσω τις κολλήσεις με αποτέλεσμα να κάνω μια παχια στρώση σιλικόνης σε όλες τις γωνίες (και στις γωνιες περιμετρικα του πάτου) του ενυδρείου.Τωρα είμαι στο στάδιο που το εχω δεσει σαν κοκορέτσι!!Αλλά σημερα διαπιστωσα οτι αφου θα υπάρχει αυτή η παχια στρώση σιλικόνης οι μεγάλες κοντρες δεν θα εφάπτονται πάνω στον πάτω ούτε κάθετα στα πλαινά τζάμια οπως επισης και οι πλαινες δεν θα ακουμπανε τελειως στις γωνίες.Ισως να μην χωρανε κιόλας.Πραγματικά εχω απελπιστει και μου φαίνεται οτι το καλύτερο που εχω κανω ειναι να ξύσω την σιλικόνη απο τα τζάμια ώστε να υπάχει μόνο μια μικρή στρώση ενισχυσης.Αλλα μου φαίνεται καπως επιφοβο.Τι λετε και εσεις.Please help!!Δεν θέλω να δω να καταστέφεται το ονειρό μου πριν καν αρχισω!
Φιλικά,Γιάννης Κ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01659 seconds with 11 queries