Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 11-07-05, 23:40
niouch Ο χρήστης niouch δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2005
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Δεν ξέρω τι να πώ!
με όλα αυτα που λέτε μονο θάρος μπορω να πάρω
Ψάχνωντας στο web βρήκα πολές ιδέες για το setup αλλα έχω και πολές απορίες οπως:
1-Σκεφτομαι να ξεκινήσω το στρώσιμο με 20 κιλα νεκρο αραγονίτη και μετα 15-20 ημέρες που θα στραθεροποιηθει το πράγμα να προσθεσω 10 κιλα ζωντανο αραγωνίτη και 30 κιλά ζωντανο βράχο.Τι λέτε να το κάνω έτσι ή να αφήσω τον βράχο για μετά απο κανένα μήνα?
2-Οσα setup ειδα και ήχαν ακόμη το εσωτερικό φίλτρο όλοι χρησιμοποιούσαν το εσωτερικό για βιολογικό και ενα canister για χημικό.
Εγώ σκέφτομαι για αρχή να κάνω το αντίθετο μιας και έχω ηδη το 2028 με όλα τα υλικα μετο φιλτρο καινούργια. και μετά απο 3-4 μήνες να αγοράσω ένα καλο skimmer και ενα φίλτρο αμου για βιολογία μιας και το κόστος ειναι μικρό και γυρίζω σε χημικο το 2028. Η γνώμη σας?
3-Αν πάρω κρεμαστό σκίμερ τραβάμε κανενα ζόρι αργότερα αν έχουμε sump να κρεμαστει στο sump? τα λιτρα στο skimmer παιζουν όπως και στα φίλτραμας του γλυκού νερου π.χ. 2Χ τα λίτρα μας?
Σε αυτο το θέμα θελω να είμαι προσεκτικός απο την άποψη ότι δεν θελω να πάρω ενα skimmer τωρα και ενα όταν θα γυρίσω σε reef
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01340 seconds with 11 queries