Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 22-02-13, 12:44
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους!

Κατ' αρχήν να πω πάλι, ότι στο κομμάτι αυτό είμαι εντελώς noobάς! Δεν ξέρω που μου πάνε τα 4, γι' αυτό και ζητάω συμβουλές από τους έμπειρους (ώστε να μην κάνω τα λάθη τους!! )

Βασικά θέλω να ξεφύγω από τα ζουμιά, είτε ζαχαρόζουμα είναι αυτά είτε άλλα θαυματουργά τύπου excel που τελικά και σε βάθος χρόνου δεν συμφέρουν. Γι' αυτό ξεκίνησα να δουλεύω σιγά σιγά την ιδέα του να πάω σε κάποιο ολοκληρομένο co2 σύστημα.

Αυτή την στιγμή είμαι με ζαχαρόζουμα και στα δύο ενυδρεία και δεν την παλεύω. Οπότε είπα πιλοτικά να το βάλω στο 180άρι μου και να δω πως θα πάει.

Το σκεπτικό μου είναι να κρατήσω την χαμιλή παροχή. Μέσω της βελονοειδούς βαλβίδας να το ρυθμίσω και αυτό για 1-2 φυσαλίδες/sec. Ούτως ή άλλως είμαι με μέσο-χαμηλό φωτισμό και σχετικά εύκολα φυτά.

Είχα λοιπόν σκεφτεί την λύση του άνοιξε - κλείσε το co2 με ένα χρονοδιακόπτη (υπάρχει διαθέσιμος), ο οποίος θα άνοιγε την παροχή 1 -1.5 ώρα πριν το άναμα των φώτων και θα την έκοβε 0.5 ώρα πριν το σβήσιμο.

Με αυτά τα δεδομένα, δηλαδή την χαμιλή παροχή και το άνοιξε-κλεισε με χρονοδιακόπτη, πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα στο νερό? Υπάρχει πιθανότητα σε νερό βρύσης να προκαλέσει διακύμανση του pH, (η συγκεκριμένη παροχή πάντα).
Εάν υπάρχει τέτοιο θέμα, τι να κάνω θα προσπαθήσω να πάρω έναν controler πηγαίνοντας πιο πίσω βέβαια άλλες αλλαγές που είχα προγραμματισμένες (πχ αλλαγή φωτισμού), αφού αυτό θα ήταν φυσικά πολύ πιο επείγον.

Τι λέτε?
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02181 seconds with 11 queries