Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #53  
Παλιά 31-05-17, 16:01
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Κοσμά, βάζω αυτά που είχες γράψει στο θέμα του Χρήστου για να σου απαντήσω.
Αν δεν θέλεις, πες μου να τα σβήσω.

Ευχαριστω πολυ Λαμπρο! Δεν ξερω αν εχεις δει το νταμαρι μου στο θεμα μου.Εχω φτιαξει εναν ταφο απο την μια ακρη στην αλλη.Εχω δυο φιλτρα με τις εισοδους στις 2 πισω γωνιες που ενω γραφουν 1500λ/ω δεν πρεπει να φτανουν τα 500 και οι εισοδοι των φιλτρων(μπαστουνια) ειναι κοντα φτανουν μεχρι την μεση του ενυδρειου.Δηλαδη τραβανε μονο αν τυχει και περασει καποιο ψαρι και τιναξει στην τυχη μια βρωμια.Οπου και να βαλω τις εισοδους και τις εξοδους δεν νομιζω να δω διαφορα.Κατ' εμενα παιζει σημαντικο ρολο το λαθος στησιμο που οπως ξερεις πολυ καλα οτι γινει στην αρχη δυσκολα αλλαζει,φυσικα η επιλογη της φιλτρανσης και θεωρω οτι πιο ευκολα γινεται η κυκλοφορια οταν υπαρχουν καποια κενα μεταξυ των πετρων παρα ενα νταμαρι απο ακρη σε ακρη.Τα νταμαρια στο στυλ το δικο σου ειναι πολυ ομορφα και πολυ κοντα στον βιοτοπο αλλα νομιζω θελουν αρκετα βατ σε φιλτρα και κυκλοφορητες(wave makers) για να παραμεινουν καθαρα.
Οταν ριχνω flakes δεν προλαβαινω να τα δω που πηγαινουν γιατι ειναι πολυ λαιμαργα τα ψαρακια μου και τα ξαφανιζουν αλλα ειμαι σε αναζητηση καινουργιων φιλτρων και μετα το καλοκαιρι που θα γυρισω απο τις διακοπες μου και θα εχω προμηθευτει πετρες απο την πατριδα μου Λευκάδα θα κανω ενα πιο λειτουργικο στησιμο.


Το στήσιμο που έχεις κάνει, όπως έχω γράψει και στον Χρήστο από την στιγμή που σου αρέσει εσένα και είναι λειτουργικό για τα ψάρια σου είναι ΟΚ.
Τώρα αν το βλέπεις εσύ σαν "Τάφο" , τότε μπορείς να το αλλάξεις.
θέληση χρειάζεται μόνο !!!
Αν ζητήσεις τη γνώμη μου για το scape να είσαι διατεθημένος να την ακούσεις.
Εγώ είχα αλλάξει το στήσιμο πάρα πολλες φορές ενω λειτουργούσε το ενυδρείο μου χωρίς να βγάλω ψάρια.
Σκεψου όμως καλά πριν, για το τι θελεις να στήσεις.
Βιντεο υπάρχουν, φωτό επίσης, στο χέρι σου είναι.....
Αν μάλιστα αυτη την προεργασία την κάνεις πριν, θα ξέρεις μετά και τι είδος πέτρες θέλεις....

Στο 1,50 ενυδρείο, με 2 φίλτρα 1500λ/ω χρειάζεσαι οπωσδήποτε κυκλοφορητές. Όχι μόνο για να καθαρίζει την άμμο, και να δημιουργεί καλή κυκλοφορία, αλλά γιατί τα ψάρια σου λατρεύουν τη δυνατή ροή του νερού. Αν το δεις από κοντά θα το καταλάβεις, γιατι δεν θα ξεκολάνε από το να κολυμπάνε κόντρα στο ρεύμα.
Τις εισόδους των φίλτρων σου μπορείς πολύ εύκολα να τις αλλάξεις (είτε φτιάχνεις μόνος σου, είτε αγοράζεις το αντιστοιχο μπαστούνι εισόδου από JBL το οποίο έχει προέκταση και φτάνει άνετα ακόη και στον βυθό).

Τις εξόδους πως τις έχεις ? με Spray bar ή με τη φυσούνα ?
Γνώμη μου μην βάλεις spray bar, γιατί αποδυναμώνεις την ένταση εξόδου.

Ότι στήσιμο πάντως και να κάνεις να ξέρεις ότι την πορεία του νερού και την γενικότερη κυκλοφορία την καθορίζεις εσύ.
Αν θέλεις κάτι άλλο πες μου να σου απαντήσω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01842 seconds with 11 queries