Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 20-01-15, 11:19
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Η ανθοκομική έκθεση στην Κηφισιά γίνετε κάπου στο τέλος Απριλίου.
Από φυτά το Eichhornia που είχα με τα πρώτα κρύα χάλασε (Οκτώβρη)

Τα λίτρα που έχεις είναι μπόλικα και χρειάζεσαι οπωσδήποτε προ- φίλτρο. Η Ιαπωνική ψάθα και τα ελαιόπανα κρατάνε ένα μεγάλο ποσοστό από βρώμικα σωματίδια. Σε περίπτωση που δεν χρησιμοποιήσεις προ- φίλτρο τότε τα σωματίδια αυτά θα περνάνε στο κυρίως φίλτρο σου και κάποιο ποσοστό θα μπουκώνει τα φίλτρα σου και κάποιο άλλο ποσοστό θα ξαναγυρνάει στην λίμνη.
Όταν είχα στα φίλτρα μου ΜΟΝΟ Κ1 και τα καθάριζα, το νερό που έδιωχναν από τα βαρέλια ήταν ελαφρός βρώμικο. Μερικά από τα Κ1 μου είχαν σχηματίσει πουρί γύρο γύρο και δεν άφηνε το νερό να περάσει από μέσα. Τώρα με τα ελαιόπανα και την Ιαπωνική ψάθα το νερό στο προ- φίλτρο είναι σκούρο καφέ. Το Κ1 χωρίς πουρί. Το προ- φίλτρο κάνει απίθανη δουλεία !!!

Όντος, αντί για Κ1 και βιόσφαιρες μπορείς να βάλεις ελαφρόπετρα. Η ελαφρόπετρα είναι πάρα πολύ φτηνή (την χρησιμοποιούσα στην 1η μου λίμνη). Το αρνητικό είναι ότι δεν έχει τόσο μεγάλη επιφάνεια όσο τα άλλα υλικά για να κάνουν αποικίες τα ωφέλιμα βακτήρια και στουμπώνει πολύ ποιο εύκολα. Η lava rock κάνει την ίδια δουλεία με την ελαφρόπετρα. Πιστεύω ότι η ελαφρόπετρα είναι ο εύκολος τρόπος πριν πας σε ποιο σωστά και σοβαρά πράγματα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01438 seconds with 11 queries