Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 22-02-17, 19:26
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στα νερά μας!
Μερικές φιλικές παρατηρήσεις :
-το στήσιμο του ενυδρείου δεν θυμίζει καθόλου τον φυσικό βιότοπο των ψαριών. Έπρεπε να έχεις στο βυθό μπεζ ψιλή άμμο (το χαλίκι τους ενοχλεί γιατί τους αρέσει να σκάβουν το βυθό)και περισσότερες πέτρες (θα προτιμούσα απλές κοτρώνες από τη φύση) για να έχουν κρυψώνες.
-τα ψεύτικα φυτά εκτός του ότι δεν προσφέρουν τίποτα (για μένα είναι αντιαισθητικά), μπορεί να εγκυμονούν κινδύνους με απελευθέρωση τοξικών στο νερό.
-Τα demasoni όπως ήδη επισημάνθηκε, είναι δύστροπα μεταξύ τους, ιδιαίτερα τα αρσενικά και δεν τα συνιστώ για αρχάριο. Θα δυσκολευτείς αρκετά να φτιάξεις μια ισορροπημένη ομάδα ακόμα κι αν προσθέσεις κι άλλα. Αν κρατήσεις μόνο 3, όταν μεγαλώσουν λίγο, θα μείνεις με ένα. Κι εγώ θα έλεγα να βάλεις άλλο είδος.
-Δεν αναφέρεις πόσο καιρό λειτουργεί το ενυδρείο και πως έστρωσες τη βιολογία. Οι μετρήσεις με στικς δεν είναι αξιόπιστες γι αυτό δεν τις παίρνω υπόψη. Μέχρι να μετρήσεις με υγρά τεστ τάϊζε ελάχιστα.
-Αυτό για το χλώριο στο νερό του δικτύου είναι σίγουρο? Και πως κάνουν απολύμανση από παθογόνα? Δεν έχει ούτε βαρέα μέταλλα?
-Η παρατήρηση για την θερμοκρασία του νερού της αλλαγής είναι σωστή. Επίσης θα πρότεινα να κατεβάσεις σταδιακά και τη θερμοκρασία στο ενυδρείο στους 24-25 τουλάχιστον για τον χειμώνα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alphonse Εμφάνιση μηνυμάτων
...... αν δεν έχεις καταλήξει στη ψαροσυνθεση έχω κάτι να προτείνω..... Δεν θέλω να βάζω φυτιλια αλλά έχεις πρόσβαση σε είδη που εμείς εδώ μόνο στο YouTube χαζευουμε
εσύ Αλφόνσο γιατί δεν λες και σ' εμάς?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01400 seconds with 11 queries