Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 06-11-14, 09:50
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

[QUOTE=Diskus fan;861054]Βασίλη... κατάλαβες ότι ανέβασε σε λιγότερο από 24 ώρες την θερμοκρασία από τους 26 στους 30,4... και γράφεις τέτοια πράγματα;
ΔΕΝ φτάνει που ευτυχώς ΔΕΝ "έστειλε" τους δίσκους... του λες ότι στους 30 δηλαδή ΔΕΝ επιταχύνει τον κύκλο; Για ποίο λόγο να ανέβει... στους 33;
Ότι μας κατέβει... γράφουμε;
-------------------------
Λοιπόν Αποστόλη οι πληροφορίες που σου έδωσα για το παράσιτο του Ick (white spot) είναι έγκυρες και δοκιμασμένες με απόλυτη επιτυχία. Σαφώς και δεν γράφω "οτι μου κατέβει" όπως ειπώθηκε... Οι πληροφορίες που σου έδωσα, βρίσκονται στην έκριτη σελίδα "ΓΗ ΚΑΙ ΥΔΩΡ" όπου την εμπειστευόμαστε πολλοί απο εμάς και αντλούμε πληροφορίες για τα ψάρια μας, εδω και πολλά χρόνια. Περισσότερα θα βρείς εδω: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ultifiliis.htm
Ενδεικτικά θα αναφέρω ενα απόσπασμα σχετικό με τα οσα σου είπα:
"Η διαδικασία για την θεραπεία με αλάτι είναι η εξής. Μόλις δούμε τα πρώτα σημάδια της ασθένειας ανεβάζουμε την θερμοκρασία τουλάχιστον στους 30°C. Σε ψάρια που δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα με την υψηλή θερμοκρασία, μπορούμε να φτάσουμε στους 33°C, αλλά αυτό είναι προτιμότερο να το κάνουμε μέσα σε 1-2 μέρες και όχι με την πρώτη, για να γίνει η απαραίτητη προσαρμογή των ψαριών σε αυτή τη θερμοκρασία."
Και εδω:
"Η αυξημένη θερμοκρασία, πέρα από την επιτάχυνση του κύκλου ζωής του παράσιτου, του δημιουργεί και άμεσα προβλήματα, σε βαθμό που κάποιοι αντιμετωπίζουν την ασθένεια μόνο με αυξημένη θερμοκρασία. Αυτό όμως μπορεί να γίνει μόνο σε ψάρια που αντέχουν χωρίς πρόβλημα θερμοκρασίες πάνω από 30°C. Οι αφρικανικές κιχλιδες για παράδειγμα που έχω στο ενυδρείο μου το καλοκαίρι δεν έχουν πρόβλημα παρά το γεγονός ότι η θερμοκρασία πάει πάνω από 33°C".
Αυτά! Την καλημέρα μου...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01959 seconds with 11 queries