Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 20-02-11, 09:53
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Ανασκόπηση:

Κατ αρχάς έκανα αλλαγή νερού, γύρω στα 40 λίτρα.
Άδειασα το φίλτρο σε έναν κουβά, και έβγαλα ένα προς ένα όλα τα καρβουνάκια. Άφησα μόνο 2 διχτάκια με μακαρονάκια, και 1νάμιση με αυτά τα πιο μικρά στρογγυλά. Από πάνω ένα λεπτό σφουγγαράκι, και τέλος. Το νερό στον κουβά είχε σκόνη από τα καρβουνάκια. Κατά τα άλλα, όλα μου φάνηκαν καθαρά, μάλλον κακό αυτό!!!

Τα βακτήρια που τρώνε τις ακαθαρσίες των ψαριών, είναι ορατά? Αν ναι, μάλλον δεν έχω βακτήρια, ή εάν έχω, είναι ελάχιστα.

Το ενυδρείο γέμισε με μικρά άσπρα κομματάκια από τον σωλήνα. Φαντάζομαι θα τα ρουφήξει το φίλτρο.

Έβαλα και λίγο λίπασμα για τα λουλούδια, leef zone λέγεται. Από αυτά τα ένζυμα που είχα πάρει από το πετσοπ, δεν έβαλα, απότι κατάλαβα δεν θα ξαναβάλω τέτοια πράγματα. Μόνο αυτό το stress code θα βάζω, που αποχλωριώνει το νερό. Ή τάχω κάνει σαλάτα?

Έκοψα και τις πολλές μπουρμπουλήθρες, άφησα να δουλεύουν αργά, πιο πολύ γιατί τις έχουμε και τις χαζεύουμε...

Έβαλα την έξοδο του φίλτρου ψηλά, το νερό δεν τρέχει και με πάρα πολύ φόρα, κουνιέται η επιφάνεια του νερού αλλά όχι και πολύ.

Αύριο θα ζητήσω από τον φίλο για το μπόλι, δηλαδή να μου δώσει δικά του μακαρόνια για να βάλω στο φίλτρο μου. Θα δούμε. Εάν όχι, θα ζητήσω από κάποιον από εσάς, εάν θέλετε. Μένω Άλιμο, οπότε εάν κάποιος θέλει και μπορεί, ας μου πει σας παρακαλώ.

Πέτρες-ξύλα αγοράζω από το πετ σοπ? Θα χρειαστώ κι άλλα φυτά.
Θα πάω αύριο έτσι κι αλλιώς, για να πάρω ΝΟ3 τεστ.

Το πρόβλημα με τα ψάρια, είναι πως πρέπει να συνηθίσει ο γιός μου την ιδέα πως πρέπει να αποχωριστούμε κάποια... Θα δούμε.

Η γυναίκα μου αντιπρότεινε να κάνουμε κι άλλο ένα ενυδρείο... Τόπα εγώ πως έχω μπει σε μπελά, αλλά δεν με πιστεύατε!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01421 seconds with 11 queries