Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 19-02-11, 11:24
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Μια χαρά τα πήγες για πρώτη προσπάθεια και αρχάριος! Εγω έκανα πολύ χειρότερα απο εσενα!

ΤΟ βαρέλι που έχεις, έχω το ίδιο ακόμη κρατημένο σε κάποιο ντουλάπι και το ναυάγιο που είχα πάρει τότε, και τα ψέυτικα φυτά , για να μου θυμίζουν το πως αρχισα.

Εκανες δυο θεικά ομως... πηρες ζωντανά φυτά, και καλο ενυδρείο σε λίτρα..

Να μην σου μιλήσω για ψαροσουπες και άλλα τετοια κλισέ θα τα δεις να τα γράφουν πολλοί, που απορώ γιατι μπαινουν στον κόπο, αφου ειναι όλα γραμμένα...

Να έχεις τα εξης στο νου σου και θα καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις..
1) Τα ψάρια σου ζουνε σε ενα κλειστό κυκλωμα, που σημαίνει οτι χρειάζονται καθαρό νερο. Δυστυχώς επειδή τα κάνουν εκει που κολυμπάνε, ανεβαίνει η αμμωνία. Απο τις μετρήσεις που έκανες φαινεται πως δεν αποδομούνται επαρκώς τα απόβλητά τους, και γι αυτό μετράς τιμές αμμωνίας. με 2 τρόπους πέφτει αυτο.. 1) με συχνές αλλαγές καθαρού νερου, και δευτερον με καλή φιλτρανση που περιέχει μέσα του (το φιλτρο) βιολογικό υλικο το οποίο ειναι κατοικημένο απο βακτρήρια που αποδομουν την τοξική αμμωνία σε πιο αβλαβεις ενώσεις..

2) Τα ψάρια σου είναι κοινωνικά μεν, αλλά ειναι απο όλες τις μεριές του πλανήτη. Εχεις ψάρια απο την Αμερική, την Ασία αλλά και την Αυστραλία. Ως φυσικό επακόλουθο, έχουν και διαφορετικές απαιτήσεις νερου. Συνήθως τα χωρίζουμε σε δύο κατηγορίες, σε ψάρια μαλακου νερού, και ψάρια σκληρού νερού.. Τα μισά που έχεις, ζουνε ευχάριστα σε νερό βρύσης, με τιμές Ph πάνω απο το 7 και σκληρότητα (GΗ και ΚΗ) υψηλή (τυπικά πάνω απο 10) και τα άλλα μισα που ζούνε ευχάριστα σε μαλακό νερό με τιμες Ph κάτω απο 7 και τιμες GΗ και ΚΗ τυπικά κατω απο 10.

3) παρ 'ολο που τα ψάρια είναι κοινωνικά σε γενικές γραμμές να ξέρεις οτι ισχύει ΑΠΟΛΥΤΑ η παροιμία "το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό". Σε γενικές γραμμές τα ψάρια τρώνε οτι χωράει στο στόμα τους. Οταν δε ειδικά δεν γνωρίζουν τι ειναι αυτό που βλέπουν (επειδή ειναι απο διαφορετικές μεριές του πλανήτη και απο διαφορετικά οικοσυστήματα, δεν έχουν γενετικές εγγραφες σχετικά με το αν τρωγεται αυτο η όχι κτλ κτλ) και λειτουργούν με τη λογική : "Δεν ξέρω τι ειναι αυτο που βλέπω, ας το δοκιμάσω να δω πως αντιδράει!!"

4) Δεν χωράνε όλα τα ψάρια σε όλα τα ενυδρεία... αυτο θα το αφήσω ασχολίαστο, μιας και απο εμενα σαν παράδειγμα, που δεν θα μπορούσα να ζήσω με μια τουαλέτα μέσα... Θα ήθελα τα 45 τετραγωνικά μου στο χαλαρό!

5) Να συνεχίσεις με το θέμα των φυτών, τα ζωντανά φυτά θα σε βοηθήσουν ΠΟΛΥ να ισσοροπήσει το σύστημά σου, μιας και προσφέρουν ασφάλεια στα ψάρια, αλλά και χρησιμοποιούν την αμμωνία ως τροφή, και μεταξύ άλλων παράγουν οξυγόνο!!

Θα σου πρότεινα, αρχικα με βάση αυτές τις κατευθυντηριες γραμμές να δεις τι εχεις αυτη τη στιγμή στο ενυδρείο σου και να κάνεις τα απαραίτητα διορθωτικά βήματα για να το ευχαριστηθείς πιο πολύ στη συνέχεια!

Σε περίπτωση που δεν κάνεις τιποτε, δεν θα γίνει και κανενα καταστροφικό πράγμα. Απλά θα τρέχεις κάθε λίγο (μέσο όρο κάθε εβδομάδα) στο πετσοπ για να αγοράζεις καινουργια ψάρια μιας και αυτά που έχεις θα ψοφάνε, η θα τρώγονται!!!!

Φυσικά και υπάρχουν υπομνήματα, που εμπεριέχουν συμπυκνωμένη γνώση.

Λίγο πονοκέφαλο θα έχεις και ΔΕΝ τον γλυτώνεις ότι και να γίνει... Αλλά έναν πονοκέφαλο τον αποκτάμε γενικά ότι καινουργιο και να πάμε να κάνουμε, μέχρι να αφομοιώσουμε τις γνώσεις που χρειάζεται.. αυτό δεν είναι κακό... απλά δημιουργούνται καινουργιες συνάψεις μεταξύ των νευρώνων στον εγκέφαλό μας, και λόγο του αυξημένου ηλεκτρικού φορτίου μας δημιουργείται ο πονοκέφαλος... Αν όμως συνεχίσει (ο πονοκέφαλος) καλό θα ήταν να πάς σε κάποιον γιατρό να σου δώσει παυσίπονα!!!!!!

Ελπίζω να μην σε κούρασα... καλή επιτυχία, οπως έλεγε και ένας φίλος μου σκοπιανος.. Δεν είναι δα και rocket science!!!! Εημέρωνέ μας για τα βηματά σου προς τα εμπρός!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01853 seconds with 11 queries