Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 19-02-11, 09:50
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ξεκινήσει το ενυδρείο μου πριν 2 μήνες. Το φόρουμ το είχα βρει το 2007, αλλά με είχε πιάσει πονοκέφαλος, και αποφάσισα τότε να μην ασχοληθώ με τα ενυδρεία...

Τέλος πάντων, τον περασμένο Δεκέμβρη ξεκίνησα.

Έστρωσα το ενυδρείο για κάνα μήνα, σύμφωνα με τις συμβουλές του πετσοπ που μου συστήσανε, και μετά έβαλα ψαράκια και λουλούδια όλα μαζί.

Μετά... ανέβηκαν τα ΝΗ3 και ΝΗ4, περίπου για 20 μέρες... Μετά έπεσαν αυτά, και πρόσθεσα 6 γαρίδες (3 αμανο και 3 κόκκινες που δεν θυμάμαι πως λέγονται) και 2 ψαράκια που μοιάζουν με νέον, που το ένα φαγώθηκε από τα πρώτα ψάρια, τελικά κατάφερε και επιβίωσε μόνο το ένα.

Η εικόνα του ενυδρείου (καθώς και όλα τα ψαράκια) είναι στο πιο κάτω βιντεάκι που έφτιαξα εχθές. Αύριο το πρωί θα κάνω τα εβδομαδιαία τεστ, και θα σας πω τα αποτελέσματα. Γενικά οι δείκτες είναι ph7, no2 μηδέν, ΝΗ3 και ΜΗ4 (είναι κοινό το τεστ) στο 0,5.

Έχω διαβάσει (κατόπιν εορτής) όλα σχεδόν τα θέματα για αρχαρίους, και με έχει πιάσει ξανά πονοκέφαλος, καθώς και τύψεις ότι έχω κάνει πολλά λάθη.

Έχω βάλει αυτό το άθλιο βαρέλι, που δεν μου αρέσει και θέλω να το βγάλω. Τα ψαράκια υποτίθεται πως είναι κοινωνικά (από ότι μου είπανε από το πετ σοπ).

Στην αρχή δεν άναβα συχνά το φως, και τα λουλούδια πήγαιναν κατά διαβόλου. Τον τελευταίο καιρό το ανάβω 12 με 14 ώρες, και προσθέτω και ένα υγρό λίπασμα.

Κάποια δείχνουν να αναπτύσσονται καλά, το μεσαίο δεν δείχνει καλά. Το κλάδεψα, πέταξε νέα βλαστάρια, αλλά δεν δείχνει και τόσο υγιές.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

http://www.youtube.com/watch?v=bHSzd...layer_embedded
Κατ'αρχήν δεν νομίζω να σε βρίσει κανείς. Πολλοί ξεκινήσαμε κάνοντας λάθη.
Το πρωτη συμβουλή για το τι να κανεις είναι να διαβάσεις, παρόλο τον πονοκέφαλο!! Περναει γρηγορα--ο πονοκεφαλος,όχι το διαβασμα.
Η δευτερη: ότι σου λενε στο πετσοπ να το τριπλοτσεκάρεις και εδω μεσα: θα γλυτώσεις λεφτα και πονοκεφαλο
Και τώρα καινουρια αρίθμηση:
  1. Εχεις αμμωνία, οπότε κανε συχνες αλλαγες νερού: καθημερινες 20% θα πρότεινα. Αντιχλώριο και όμοια θερμοκρασία νερού πάντα.
  2. Καλό θα ήταν να έπαιρνες και μετρηση ΝΟ3 για να δούμε σε τι φαση στρωσίματος είσαι.(αν είναι 0:εχουμε δρόμο ακόμη, αν>0 είμαστε σε καλό δρόμο κοντά στο τερμα)
  3. η ψαροσύνθεσή σου είναι κάπως προβληματική: Το μικρό το νεον θέλει παρέα για να κάνει κοπάδι. Εχεις μάλλον και εναν μονομάχο (μπλε κύριος στο φυτό δεξιά σε καποια φάση του βίντεο): είναι μοναχικό ψαρι που δεν νιώθει και πολύ καλά με τα μεγαλύτερα ψαρια που έχεις (μελανοταινίες είναι???) Προτιμα μόνος του, στο τσακίρ κεφι με κατι πολύ ηρεμο που να μην το ενοχλεί (σαλιγκαρι ας πούμε)
  4. Για τα φυτα σου μην ανησυχείς ακόμη: είναι το μικρότερο πρόβλημα: Ομως παρόλα αυτα μείωσε την φωτοπερίοδο σε 8ωρες, γιατί έχεις λίγα φυτακια και με το λίπασμα επιπλέον, θα γεμίσεις πιθανα αλγες.
  5. Για να σε βοηθήσουν και οι πιο εμπειροι λίγο καλύτερα πες μας λίγο για το ενυδρείο σου: λιτρα, υπόστρωμα, φίλτρανση, αλλαγες νερου και γενικότερα ρουτίνα, είδος ψαριών
Οσο για τις τύψεις: βοηθάνε γιατι διορθώνεις την κατασταση. Εγω να δεις τύψεις όταν διαβασα για τους μονομάχους, και είχα τον δικό μου σε μια γυάλα 2λτ. Τωρα όμως είναι πασας στα γιαννενα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01950 seconds with 11 queries