Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 19-02-11, 09:23
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

κατ αρχάς ευχαριστώ για τα καλά λόγια για το μοντάζ!!!


Είμαι άσχετος. Απλώς ακολούθησα μέχρι στιγμής τις συμβουλές κάποιου που ξέρει. Υποστρώματα, κλπ ακολούθησα μια μια τις συμβουλές του, με την "έγκριση" του πετσοπ που είναι εξειδικευμένο σε ενυδρεία και ψάρια.

Έχω έναν μονομάχο, 2 γκουράμια (τα 2 πιο μεγάλα), 2 γατοψαράκια, 6 γαρίδες, και αυτά που βλέπετε, αλλά δεν θυμάμαι πως λέγονται.
Ούτε τα φυτά ξέρω πως λέγονται. Τα ψαράκια επιλέχτηκαν από τον 11χρονο γιό μου, ο οποίος ότι έβλεπε και του άρεσε, έπαιρνε, με την προϋπόθεση να συμφωνεί και ο πετσοπάς ότι ταιριάζουν μεταξύ τους.

Όταν ετέθη ξανά θέμα να φτιάξω ενυδρείο (από τον γιό μου), είπα στον φίλο πως από όσα είχα διαβάσει με έπιασε πανικός και πονοκέφαλος, και μου έδωσε λίστα τι να κάνω, και την ακολούθησα.

Εκ των υστέρων, ξαναδιαβάζοντας αυτά που είχα διαβάσει χρόνια πριν στο φόρουμ αυτό, μου φάνηκαν πιο κατανοητά τα πρώτα στάδια.

Παρόλα αυτά, γέμισα με πολλές απορίες και απέκτησα ξανά πονοκέφαλο.

Παράδειγμα:
  • Καλώς έχω αέρα (μπουρμπουλήθρες) 24 ώρες την ημέρα (αυτά που διάβασα για το co2 με μπέρδεψαν)?
  • Γέμισα με σαλιγκάρια. Στην αρχή χάρηκα, θεωρώντας τα σαλιγκάρια σαν σημάδι ότι ο "βιότοπος" είναι σε καλό δρόμο, αλλά ανησυχώ μην εξελιχτούν σε μάστιγα των φυτών.
  • Πόσα φυτά να βάλω ακόμα?
  • τι να βάλω για να ξεφορτωθώ αυτό το "απαίσιο" βαρέλι (που υποτίθεται ότι προσφέρει κάποιο "καταφύγιο" για τα ψάρια)?
  • Τι ψάρια να βάλω και τι να βγάλω?
  • αν πρέπει να βγάλω από αυτά που έχω, τι να κάνω τα ψάρια που περισσεύουν?

Προσθέτοντας τα 2 τύπου νέον ψαράκια, έγινε γενικός ξεσηκωμός των υπαρχόντων ψαριών. Τα κυνηγούσαν τα καινούργια. Το ένα σκοτώθηκε. Το άλλο το αφήσανε ήσυχο μετά από κάποιες ώρες, και επιβιώνει. Τα 2 νέον τα αγόρασε η γυναίκα μου από ένα πετσοπ, και τα έφερε σαν "έκπληξη"...

Η εικόνα λοιπόν του ενυδρείου, εάν δείχνει κάποιον που ξέρει (εγώ ξέροντας τι άσχετος είμαι, αμφιβάλλω γι αυτό), φωτογραφίζει αυτόν που με συμβούλευε, και όχι εμένα.

Το βίντεο το τράβηξα για να το δείξω στον φίλο (που δεν τον έχω βρει ακόμα) για να μου πει αυτός την γνώμη του.

Βγάζοντας οικογενειακά βιντεάκια με τα παιδιά μου, εκπαιδεύτηκα από μόνος μου να χρησιμοποιώ το windows movie maker, και μετά από πολύ καιρό, έχω βελτιωθεί σε αυτό. Στο movie maker είμαι αυτοδίδακτος!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01662 seconds with 11 queries